OpenConf 8.50 - en to ja_JP translation catalogue (683 entries)

note: T: %d = number of characters
en: %1$s character(s) required
ja_JP: %1$s 文字必要

en: %s field does not appear to be valid
ja_JP: %s欄が正しくありません

en: Topic
ja_JP: トピック

en: Consent
ja_JP: 承諾

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked below.
ja_JP: 私は電子メールの受信を含む私の個人情報の記録と使用に同意します。

en: And I will first obtain consent from others if providing their information.
ja_JP: そして、私が他の人の情報を提供する場合には、まずその人の同意を得ます。

en: Honorific
ja_JP: 敬称

en: First/Given Name
ja_JP: 名

en: First Name
ja_JP: 名

en: Last/Family Name
ja_JP: 姓

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Suffix
ja_JP: 接尾辞

en: Preferred Name
ja_JP: 好ましい名称

en: Pronouns
ja_JP: 代名詞

en: Position/Title
ja_JP: 役職／タイトル

en: Position
ja_JP: 役職

en: Organization
ja_JP: 組織

en: Department/Division
ja_JP: 部門／課

en: Address
ja_JP: 住所

en: Address 2
ja_JP: 住所2

en: City
ja_JP: 市

en: State/Province
ja_JP: 州/県

en: Postcode/Zip
ja_JP: 郵便番号

en: Country
ja_JP: 国

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Website
ja_JP: サイト

en: Facebook Page
ja_JP: Facebookページ

en: X/Twitter Page
ja_JP: X/Twitter ページ

en: LinkedIn Page
ja_JP: LinkedIn ページ

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: If you only have a First/Given Name, enter it under Last/Family Name
ja_JP: 名しかない場合は、姓のフィールドにそれを入力します

en: Topic Areas
ja_JP: トピックの分野

en: Topic(s)
ja_JP: トピック

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
ja_JP: サブミッションの分野をレビュアーの分野に合わせるために、最も適切な分野を1つ選択してください

en: Comments to Chair
ja_JP: 委員長へのコメント

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Password
ja_JP: パスワード

en: one-time use code
ja_JP: 1回限りの使用コード

en: Enter the following one-time use code:
    
    [:code:]
ja_JP: 次の 1 回限りの使用コードを入力します。
    
    [:code:]

en: Invalid request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Join Committee
ja_JP: 委員会に参加する

en: Breadcrumbs
ja_JP: ブレッドクラム

en: Home
ja_JP: ホーム

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: Keycode
ja_JP: キーコード

en: Feature is not available
ja_JP: 機能は利用できません

en: %s field empty or invalid
ja_JP: %s欄が未入力か不正です

en: Sign up is closed
ja_JP: 登録は締め切られました

en: Account successfully setup
ja_JP: アカウントが正常にセットアップされました

en: Error
ja_JP: エラー

en: Create an account
ja_JP: アカウントを作成

en: Request expired
ja_JP: リクエストの有効期限が切れました

en: An account for the email address entered already exists
ja_JP: このメールアドレスのアカウントはすでにあります

en: Sign In
ja_JP: サインイン

en: Please check the following:
ja_JP: 以下を確認してください:

note: T: Committee member
en: Committee Member
ja_JP: 委員

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Processing...
ja_JP: 処理中...

en: Contact us for assistance.
ja_JP: サポートが必要な場合はお問い合わせください。

en: Change Email Address
ja_JP: メールアドレスを変更

en: Current Password
ja_JP: 現在のパスワード

note: T: %1$s and %2$s are open/close tags that will be replaced around "click here"
en: If you do not remember your current password, %1$sclick here%2$s for a one-time use code
ja_JP: 現在のパスワードを覚えていない場合は、%1$sclick here%2$s で一度だけ使用できるコードを入手してください

en: Verification Code
ja_JP: 認証コード

en: %1$sClick here%2$s for a one-time use code
ja_JP: 1回限りの使用コードについては、%1$sここ"をクリック"してください%2$s

en: Account updated
ja_JP: アカウントが更新されました

en: Check your email inbox (and spam folder) for a message to verify your email address
ja_JP: Eメールの受信箱（および迷惑メールフォルダ）に、Eメールアドレスを確認するためのメッセージが届いていないか確認してください

en: The email failed to send
ja_JP: メールの送信に失敗しました

en: Current password is not correct
ja_JP: 現在のパスワードが正しくありません

en: When the <i>Change Email Address</i> button below is clicked, an email will be sent to the new address requesting confirmation. Only once confirmed will the address be changed.
ja_JP: 下記の<i>メールアドレスを変更</i>ボタンをクリックすると、変更後のアドレスに確認メールが送信されます。 確認後のみアドレス変更となります。

en: Passkeys will be deleted
ja_JP: パスキーは削除されます

en: Check Email
ja_JP: メールをご確認ください

en: Click OK
ja_JP: OKをクリック

en: Close this window
ja_JP: この画面を閉じる

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィールを編集

en: Change Password
ja_JP: パスワードの変更

en: Passkeys
ja_JP: パスキー

en: Program Committee
ja_JP: プログラム委員会

en: Review Committee
ja_JP: 審査委員会

en: Transaction Failed
ja_JP: トランザクション失敗

en: Passkey deleted
ja_JP: パスキーが削除されました

en: Passkey added
ja_JP: パスキーが追加されました

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Save
ja_JP: 保存

en: Add Passkey
ja_JP: パスキーを追加

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: Confirm New Password
ja_JP: 新しいパスワードの確認

en: Passwords entered do not match
ja_JP: 入力されたパスワードが一致しません

en: Save Profile
ja_JP: プロファイルを保存

en: First time here?
ja_JP: 初めてここに来ますか？

en: Sign in with a passkey
ja_JP: パスキーでサインイン

en: or
ja_JP: または

en: Click
ja_JP: クリック

en: This account is suspended
ja_JP: このアカウントは停止中です

en: Account Suspended
ja_JP: アカウントは保留中です

en: Account locked because of too many failed sign in attempts.
ja_JP: ログイン試行の失敗回数が多すぎるため、アカウントがロックされました。

en: Email sign in link
ja_JP: メールログインリンク

en: Incorrect email address or password
ja_JP: メールアドレスまたはパスワードが間違っている可能性があります

en: Invalid %s
ja_JP: 無効な%s

en: Your session timed out.
ja_JP: セッションがタイムアウトしました。

en: Please sign in again.
ja_JP: もう一度ログインしてください。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Stay signed in
ja_JP: ログインしたまま

en: Keeps you signed in for %d days
ja_JP: %d日間ログイン状態が維持されます

en: Confirm your email address:
ja_JP: メールアドレスを確認:

en: Confirm
ja_JP: 内容の確認

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Fill in the field(s) below, then click the %s button.
ja_JP: 以下のフィールドに入力し、%s ボタンをクリックします。

en: Verify Email Address
ja_JP: メールアドレスを確認

en: if provided
ja_JP: 提供されている場合

en: Passkeys limit reached
ja_JP: パスキーの上限に達しました

en: passkey not found
ja_JP: パスキーが見つかりません

en: Edit Submission
ja_JP: サブミッションの編集

en: Submission ID is invalid
ja_JP: レビュアーのコメントを見る

en: Below is the information provided.
ja_JP: 以下は提供されている情報です。

en: If you were attempting to submit a form, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s" target="_blank">sign in</a> and try again.
ja_JP: フォームを送信しようとした場合は、この情報を印刷するか、コピーして新しい文書に貼り付けて、再入力できるようにしてください。 その後、<a href="%s" target="_blank">ログイン</a>して再試行してください。

en: Unable to retrieve submission
ja_JP: サブミッションの読込ができません

en: Submission not found
ja_JP: サブミッション見つかりません

en: My Submissions
ja_JP: 私のサブミッション

en: Submission
ja_JP: サブミッション

en: Author
ja_JP: 著者

en: Unable to update submission
ja_JP: サブミッションの更新ができません

en: Unable to update authors or topics
ja_JP: 著者またはトピックの更新ができません

en: Unable to add one or more authors or topics.
ja_JP: 1つ以上の著者かトピックの追加ができません。

en: Unable to update topics
ja_JP: トピックの更新ができません

en: Unable to add topics
ja_JP: トピックの追加ができません

en: Submission saved
ja_JP: サブミッション保存されました

en: <p><strong>The submission has been updated. Below is the information provided for your records.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
ja_JP: <p><strong>サブミッションは更新されました。以下が送信された情報になります。</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

en: Submission ID or password entered is incorrect
ja_JP: 入力されたサブミッションIDかパスワードは正しくありません

en: Unable to retrieve author(s) information
ja_JP: 著者情報の読込ができません

en: Unable to retrieve topic(s) information
ja_JP: トピック情報の読込ができません

en: Save Changes
ja_JP: 変更内容を保存

en: cancel changes
ja_JP: 変更のキャンセル

en: Review Feedback
ja_JP: レビューフィードバック

en: Feedback is not available
ja_JP: フィードバックは利用できません

en: Submission ID %d
ja_JP: サブミッションID %d

en: Reviewer %s
ja_JP: レビュアー %s

en: Status
ja_JP: 受付状況

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Shortcuts
ja_JP: ショートカット

en: Pending
ja_JP: 保留

en: Upload File
ja_JP: ファイルのアップロード

en: No submissions found
ja_JP: サブミッションが見つかりませんでした

en: Make Submission
ja_JP: サブミッションの作成

en: open file
ja_JP: ファイルを開く

en: File does not exist
ja_JP: ファイルが存在しません

en: Author %d missing last name
ja_JP: 著者%dの姓が入力されていません

en: Authors must have unique email addresses
ja_JP: 著者は固有の電子メールアドレスを持っていなければならない

en: Authors information missing
ja_JP: 著者情報が入力されていません

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
ja_JP: 1名以上の著者データが飛び越されています。番号順に入力してください。

en: Your account email address must match that of an author
ja_JP: アカウントのEメールアドレスは、著者のEメールアドレスと一致する必要があります

en: File size too large
ja_JP: ファイルサイズが大きすぎます

en: File format invalid
ja_JP: ファイル形式が不正です

en: File missing
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File did not upload properly
ja_JP: ファイルは正常にアップロードされませんでした

en: Submission Title
ja_JP: サブミッションのタイトル

en: Submission Type
ja_JP: サブミッション形式

en: Type
ja_JP: 形式

en: Student
ja_JP: 学生

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: General Information
ja_JP: 一般情報

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Photo Link
ja_JP: 写真リンク

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Presenter
ja_JP: 司会者

en: Biography
ja_JP: 経歴

en: Contributor Role
ja_JP: 寄稿者の役割

en: Conceptualization
ja_JP: 概念化

en: Data curation
ja_JP: データキュレーション

en: Formal Analysis
ja_JP: 正式な分析

en: Funding acquisition
ja_JP: 資金調達

en: Investigation
ja_JP: 調査

en: Methodology
ja_JP: 方法論

en: Project administration
ja_JP: プロジェクト管理

en: Resources
ja_JP: 資源

en: Software
ja_JP: ソフトウェア

en: Supervision
ja_JP: 監督

en: Validation
ja_JP: 検証

en: Visualization
ja_JP: 可視化

en: Writing - original draft
ja_JP: 執筆–オリジナルドラフト

en: Writing - review & editing
ja_JP: 執筆–レビューと編集

en: Author(s)
ja_JP: 著者

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
ja_JP: サブミッションの分野をレビュアーやセッションの分野に合わせるために、最も適切な分野を1つ選択してください

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Abstract
ja_JP: 要約

en: Content
ja_JP: 内容

en: File
ja_JP: ファイル

en: File size limit is %s.
ja_JP: ファイルサイズの制限は%sです。

en: Optional Comments
ja_JP: 任意コメント

en: Submissions are closed.
ja_JP: サブミッションは締め切りました。

en: Unable to verify whether submission has already been made
ja_JP: サブミッションが作成されたかどうかを確認できません

en: A submission with that title already exists
ja_JP: そのタイトルのサブミッションはすでに存在します

en: Also, re-select the file
ja_JP: また、ファイルを再度選択してください

en: unable to process submission
ja_JP: サブミッションの処理ができませんでした

en: unable to get submission ID
ja_JP: サブミッションIDを取得できませんでした

en: unable to add one or more authors, but submission added. Please edit submission.
ja_JP: 1人以上の著者が追加されませんでしたがサブミッションは追加されました。サブミッションを編集してください。

en: unable to add submission topic, but submission added
ja_JP: サブミッションのトピックが追加されませんでしたがサブミッションと著者は追加されました

en: Submission successful
ja_JP: 投稿成功

en: Submission ID
ja_JP: サブミッションID

en: uploaded
ja_JP: アップロードされました

en: NOT uploaded
ja_JP: アップロードされませんでした

en: Your file failed to load properly. Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
ja_JP: あなたのファイルは正常に読み込まれませんでした。<a href="%s">ファイルのアップロードを再度試みるか</a>、委員長に連絡してください。

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out. When ready, click on the Make Submission button below once.
ja_JP: 記入内容を一通りチェックして、全てが埋められていることを確認してください。準備が整ったら、下の「サブミッションの作成」ボタンを一度押してください。

en: Transfer Submission
ja_JP: サブミッションの譲渡

en: Transfer successful
ja_JP: 譲渡に成功しました

en: co-author email address
ja_JP: 共著者のメールアドレス

en: Unable to process request
ja_JP: リクエストを処理できません

en: Email %s and instruct them to:
ja_JP: %s にメールを送信し、以下の手順を指示してください:

en: Enter the email address of the person you want to transfer the submission to, then click the Transfer Submission button.
ja_JP: サブミッションを譲渡したい相手のメールアドレスを入力し、「サブミッションの譲渡」ボタンをクリックします。

en: Once the transfer is completed, you will no longer have access to the submission.
ja_JP: 譲渡が完了すると、サブミッションにアクセスできなくなります。

en: cancel request
ja_JP: リクエストのキャンセル

en: File successfully uploaded.
ja_JP: ファイルアップロードを完了しました。

en: However, we were unable to set the format.
ja_JP: ただし、形式を更新できませんでした。

en: Upload another file
ja_JP: 別のファイルをアップロードする

en: Unable to save file
ja_JP: ファイルを保存できません

en: Re-uploading a file will replace the existing file.
ja_JP: ファイルを再アップロードすると、現在のファイルが置き換えられます。

en: required
ja_JP: 必須

en: Format
ja_JP: 形式

en: View Submission
ja_JP: サブミッションのを見る

en: Withdraw Submission
ja_JP: サブミッションの取り下げ

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Your submission has been withdrawn
ja_JP: あなたのサブミッション物は取り下げられました

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
ja_JP: あなたのサブミッション取り下げの際に障害が発生しました。委員長にご連絡ください。

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
ja_JP: 下のボタンをクリックすると、題目が取り消されます。

en: Save your data prior to clicking the button.
ja_JP: ボタンをクリックする前にデータを保存してください。

en: Proceed with withdrawing submission?
ja_JP: 本当にサブミッションを取り下げますか?

en: sorted ascending by account ID
ja_JP: アカウントIDで昇順でソートされました

en: sorted ascending by topic name
ja_JP: トピックごとに昇順に並べ替えられています

en: Completed
ja_JP: 完了

en: download all
ja_JP: 全てダウンロードする

en: sorted ascending by submission ID
ja_JP: サブミッションIDによる昇順でソート

en: sorted ascending by committee member ID
ja_JP: 委員会のメンバーIDによる昇順のソート

en: sorted ascending by author name and grouped by email address
ja_JP: 著者名で上昇し、メールアドレスでグループ化された並べ替え

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Unable to retrieve information
ja_JP: 情報を読み出すことができませんでした

en: From
ja_JP: 送信元

en: Full Name
ja_JP: フルネーム

en: Name
ja_JP: 氏名

en: Subject
ja_JP: 題目

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: An error occurred sending out the email.
ja_JP: Eメールを送信する間にエラーが発生しました。

en: Your message has been sent
ja_JP: メッセージは送信されました

en: Please correct the following:
ja_JP: 以下を修正してください:

en: Send Message
ja_JP: メールを送信

en: Return to top
ja_JP: トップに戻る

en: Footer navigation
ja_JP: フッターナビゲーション

en: Chair
ja_JP: 委員長

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
ja_JP: %s レビュー・カンファレンス管理システム

en: Privacy Policy
ja_JP: 個人情報保護方針

en: opens in a new window
ja_JP: 新しいタブで開く

en: dismiss
ja_JP: 閉じる

en: Main Website
ja_JP: メインウェブサイト

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Primary navigation
ja_JP: プライマリナビゲーション

en: Check your email inbox (and spam folder) for a message.
ja_JP: メールをご確認ください。

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
ja_JP: 私たちは、ファイルのZIPアーカイブを生成している。このページを閉じないでください。終わったら、ZIPアーカイブを保存するように求められます。

en: generating file...
ja_JP: ファイルを生成...

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
ja_JP: ZIPアーカイブが作成され、ダウンロードが開始されます。

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
ja_JP: 一つ以上のファイルが見つからないか、ZIPアーカイブに含めるには大きすぎるしなかった。

en: %1$s character(s) maximum
ja_JP: 最大%1$s文字

en: %1$s word(s) maximum
ja_JP: 最大%1$s語

en: %1$s word(s) required
ja_JP: %1$sつの単語が必要です

en: Show password
ja_JP: パスワードを表示

en: Hide password
ja_JP: パスワードを隠す

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
ja_JP: %1$s欄の語数が%2$dです。%3$s語以内にしてください。

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
ja_JP: %1$s欄の文字数が%2$dです。%3$s文字以内にしてください。

en: Fill in my account information
ja_JP: アカウント情報の入力

en: Move Up
ja_JP: 上に移動する

en: Move Down
ja_JP: 下に移動する

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
ja_JP: 委員長が定めた著者の最大数に達しました

en: Author added
ja_JP: 著者が追加されました

en: Delete Author %1$d
ja_JP: 著者を削除 %1$d

en: Author deleted
ja_JP: 著者が削除されました

en: Author moved
ja_JP: 著者が移動しました

en: Author information filled in
ja_JP: 著者情報を記入しました

en: click to add more authors
ja_JP: クリックすると著者が追加されます

en: Add Author
ja_JP: 著者の追加

note: T: %1$d = author number, %2$s = topic field short name; %3$s = invalid field value T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid
ja_JP: 著者%1$d　%2$s欄の値が不正です

note: T: %1$s = topic field short name; %2$s = invalid field value T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid
ja_JP: %1$s欄の値が不正です

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
ja_JP: 著者%1$d　%2$s欄で%3$d個選択されています。%4$s個以内にしてください。

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
ja_JP: %1$s欄で%2$d個選択されています。%3$s個以内にしてください

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
ja_JP: 著者%1$d　%2$s欄の語数が%3$dです。%4$s語以内にしてください。

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
ja_JP: 著者%1$d　%2$s欄の文字数が%3$dです。%4$s文字以内にしてください。

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid or out of range
ja_JP: 著者%1$d　%2$sフィールドの値が無効か範囲外です

note: T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid or out of range
ja_JP: %1$s フィールドの値が無効か範囲外です

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name
en: Author %1$d %2$s field is required
ja_JP: 著者%1$dの%2$s欄は必須です

note: T: %1$s = field name
en: %1$s field is required
ja_JP: %1$s欄は必須です

en: Submissions
ja_JP: サブミッション

en: List Submissions
ja_JP: サブミッションリストする

en: Assignments
ja_JP: 割り当て

en: My Recommendations
ja_JP: 私のリコメンデーション

en: My Reviews
ja_JP: 私のレビュー

en: Sign Out
ja_JP: サインアウト

en: Site Map
ja_JP: サイトマップ

en: Assigned
ja_JP: 日付割り当て

en: Last Update
ja_JP: 最新のアップデート

en: Reviewer
ja_JP: レビュアー

note: T: Score = review score
en: Score
ja_JP: 得点

en: Account Created
ja_JP: アカウントを作成しました

note: T: [:CODE:] should not be translated
en: Hello [:name_first:],
    
    An account has been created for you. Save this message should you need a reminder of the email address used or where to access the account website.
    
    Website: [:OC_openconfURL:]
    
    Email: [:email:]
    
    [:committee:]
ja_JP: こんにちは[:name_first:]、
    
    アカウントが作成されました。このメッセージを保存しておくと、使用したメールアドレスやアカウントウェブサイトへのアクセス方法を思い出すことができます。
    
    サイト: [:OC_openconfURL:]
    
    メール: [:email:]
    
    [:committee:]

en: Hello,
    
    We received a request to create an account for [:email:]. However, an account already exists. Please proceed to sign in at:
    
    [:link:]
ja_JP: こんにちは,
    
    [:email:]のアカウントを作成するリクエストを受け取りました。ただし、アカウントはすでに存在しています。でサインインしてください：
    
    [:link:]

note: T: [:OC_confNameFull:] should not be translated
en: Hello,
    
    Your account password has been updated for [:OC_confNameFull:].
ja_JP: こんにちは,
    
    アカウントのパスワードが更新されました。

note: T: [:OC_confNameFull:] should not be translated
en: Hello,
    
    Your account profile has been updated for [:OC_confNameFull:].
ja_JP: こんにちは、
    
    あなたのプロフィールは更新されました。

en: Account Sign In
ja_JP: アカウントログイン

en: Hello,
    
    Please click the link below to sign into your account.
    
    [:link:]
    
    Thank you.
ja_JP: こんにちは,
    
    以下のリンクをクリックして、アカウントにログインしてください。
    
    [:link:]
    
    ありがとうございます。

en: Hello,
    
    Please click the link below to verify your email address.
    
    [:link:]
    
    Thank you.
ja_JP: こんにちは,
    
    下のリンクをクリックして電子メール アドレスを確認してください。
    
    [:link:]
    
    ありがとうございます。

en: Accept
ja_JP: 受け入れる

en: Reject
ja_JP: 却下

note: T: [:CODE:] should be left untranslated, [:sid:] is the numeric submission ID
en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us. Below is the information provided for your records.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
ja_JP: <p><strong>あなたのサブミッションに感謝の意を表します。あなたのサブミッションIDは [:sid:] です。この番号を書き留めておき、私たちに連絡する際に記載してください。</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:]
ja_JP: サブミッションID [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Thank you for your submission to [:OC_confName:]. Below is a copy of the information provided for your records.
    
    [:fields:]
ja_JP: [:OC_confName:]へのサブミッションに感謝の意を表します。以下があなたの記入について送信された情報のコピーになります。
    
    [:fields:]

en: <p>Please review the entire form before starting to fill it out to ensure you have all the required information.</p>
ja_JP: <p>必要な情報がすべて揃っていることを確認するために、記入を開始する前にフォーム全体を確認してください。</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file uploaded
ja_JP: サブミッションID [:sid:] のファイルはアップロードされました

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: File successfully uploaded.
    
    [:error:]
ja_JP: ファイルアップロードを完了しました。
    
    [:error:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] Updated
ja_JP: サブミッションID [:sid:]が更新されました

en: The submission has been updated. Below is the information provided for your records.
    
    [:fields:]
ja_JP: サブミッションは更新されました。以下が送信された情報になります。
    
    [:fields:]

en: Submission Unassigned
ja_JP: サブミッション物は割り当てられなくなりました

note: T: [:submission:] is the submission ID. Title
en: The submission below is no longer assigned for you to review.
    
    [:sid:]. [:submission:]
ja_JP: 下記の提出物は取り下げられ、あなたに割り当てられなくなりました。
    
    [:sid:]. [:submission:]

note: T: [:submission:] is the submission ID. Title
en: The submission below is no longer assigned for you to advocate.
    
    [:sid:]. [:submission:]
ja_JP: 下記の提出物は取り下げられ、あなたに割り当てられなくなりました。
    
    [:sid:]. [:submission:]

en: New Advocate Assignment(s)
ja_JP: 新しいアドボケートの割り当て

note: T: DO NOT translate [:CODE:]. [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ja_JP: [:OC_confName:] OpenConf システムで、あなたに新しいアドボケートの割り当てがなされました。
    
    [:assignments:]
    
    ありがとうございました。

en: New Review Assignment(s)
ja_JP: 新しいレビュー課題

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: New assignments have been made for you to review:
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ja_JP: [:OC_confName:] OpenConf システムで、あなたに新しいレビューの割り当てがなされました。
    
    [:assignments:]
    
    ありがとうございました。

en: This website uses cookies to provide essential services only.
ja_JP: このWebサイトはCookieを使用して、必要なサービスのみを提供します。

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Recommendation of submission [:sid:]
ja_JP: サブミッション[:sid:]のリコメンデーション

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your recommendation for submission number [:sid:]. Note that you will receive this email even if an error occurred while saving the recommendation.
    
    [:fields:]
ja_JP: 以下は、提出番号 [:sid:] に対するリコメンデーションのコピーです。 送信中にエラーが発生した場合でも、このメールは届きます。
    
    [:fields:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Review of submission [:sid:]
ja_JP: サブミッション[:sid:]のレビュー

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:]. Note that you will receive this email even if an error occurred while saving the review.
    
    [:fields:]
ja_JP: 以下は、提出番号 [:sid:] に対するレビューのコピーです。 送信中にエラーが発生してもこのメールは届きます。
    
    [:fields:]

en: Review Unassigned
ja_JP: レビューの割り当てが解除されました

note: T: DO NOT translate [:CODE:]; [:name:] is the reviewer name, [:reviewerid:] is the committee member numeric ID
en: Reviewer [:name:] (CID [:reviewerid:]) has unassigned themselves from submission:
    
    [:submission:]
ja_JP: 査読者の[:name:] (CID [:reviewerid:])は課題を削除しました:
    
    [:submission:]

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: A new passkey was added to your account.
    
    Label: [:label:]
ja_JP: 新しいパスキーがアカウントに追加されました。
    
    ラベル: [:label:]

note: T: Created is the date/time of creation. DO NOT translate [:CODE:]
en: A passkey was deleted from your account.
    
    Created: [:created:]
    Label: [:label:]
ja_JP: パスキーがアカウントから削除されました。
    
    作成日: [:created:]
    ラベル: [:label:]

en: Links open in a new window
ja_JP: リンクは新しいウィンドウで開きます

en: Mobile Program
ja_JP: モバイルプログラム

en: Authors
ja_JP: 著者

en: Discussant
ja_JP: 討論参加者

en: Sessions
ja_JP: セッション

en: Talks
ja_JP: 提示

note: T: Speakers = Presenters - used for mobile app tab, keep short
en: Speakers
ja_JP: プレゼンター

en: Search
ja_JP: サーチ

en: Location
ja_JP: 場所

en: About
ja_JP: 情報

en: Unable to verify file upload.
ja_JP: ファイルのアップロードを検証できませんでした。

en: The file failed to load
ja_JP: ファイルの読み込みに失敗しました

en: Submission ID %s has been uploaded.
ja_JP: サブミッションID %s はアップロードされました。

en: Unable to retrieve upload file types
ja_JP: アップロードのファイル形式を読み込めません

en: Session timed out
ja_JP: セッションがタイムアウトしました

en: CAPTCHA verification failed
ja_JP: CAPTCHA認証が失敗しました

en: Unable to open file to check format
ja_JP: ファイル形式を確認しようとしましたが、ファイルを開くことができません

en: File uploaded does not match format selected
ja_JP: アップロードされたファイルは選択されたファイル形式に一致しません

en: Manage Reviews
ja_JP: レビューの管理

en: Assign Reviews
ja_JP: レビューの割り当て

en: Unassign Reviews
ja_JP: 割り当て解除

en: Committee Members with matching topics not found
ja_JP: 一致するトピックを持つ委員会メンバーが見つかりませんでした

en: Please select at least one submission and one reviewer
ja_JP: 1つ以上のサブミッションと1人のレビュアーを選択して下さい

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
ja_JP: レビュアーID%dに対して割り当てることはできません。

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
ja_JP: サブミッションID%1$dの割り当てがレビュアーID%2$dと衝突しています。

en: You may not make assignments to submission ID %d.
ja_JP: サブミッションID%dの割り当てはできません。

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
ja_JP: サブミッション%1$dは既にレビュアー%2$dに割り当てられました。

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
ja_JP: サブミッション%1$dをレビュアー%2$dに割り当てる際にエラーが発生しました。

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
ja_JP: サブミッション%1$dはレビュアー%2$dに割り当てられます。

note: T: %1$s = reviewer name; $2$d = reviewer ID
en: Notification sent to %1$s (%2$d)
ja_JP: 通知が %1$s (%2$d) に送信されました

note: T: %1$s = email address (do not change href); %2$s = reviewer name; %3$d = reviewer ID
en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
ja_JP: <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d) へのEメール通知はできません

en: No submissions are available
ja_JP: サブミッションがありません

en: No reviewers have signed up yet
ja_JP: サインアップしたレビュアーがいません

en: Select Submission(s):
ja_JP: サブミッションの選択:

en: Legend
ja_JP: 凡例

en: sort
ja_JP: 並び順

en: Reviewers
ja_JP: レビュアー

en: Select Reviewer(s):
ja_JP: レビュアーの選択:

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Option(s):
ja_JP: オプション:

en: Notify Reviewer(s)
ja_JP: レビュアーに通知する

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
ja_JP: ボックスにチェックを入れると、レビュアーに新しい割り当てが通知されます

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: New assignments have been made for you to review:
    
    [:assignments:]
    
    Should you be unable to complete a review or have any questions, do not reply to this message and instead contact [:advocate_name:] at [:advocate_email:].
    
    Thank you.
ja_JP: 新しい (レビュー) 課題があります:
    
    [:assignments:]
    
    記入できない場合や質問がある場合は、このメッセージに返信せず、[:advocate_name:] ([:advocate_email:]) までご連絡ください。
    
    ありがとうございます。

en: Reviews Completed
ja_JP: レビュー完了

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: All assigned reviews for the submission below have been completed:
    
    [:sid:]. [:submission:]
ja_JP: 割り当てられたすべてのレビューが完了しました:
    
    [:sid:]. [:submission:]

en: sorted ascending
ja_JP: 昇順にソート

en: started
ja_JP: 開始済み

en: assigned
ja_JP: 割り当て済み

en: complete
ja_JP: 完了

en: One or more reviews could not be deleted
ja_JP: 一部のレビューを削除できませんでした

en: Delete successful
ja_JP: 削除に成功

en: No reviews found
ja_JP: レビューがありません

en: Check boxes and click Delete button below to unassign reviews
ja_JP: レビューの割り当てを解除するには、ボックスにチェックを入れて下の「削除」ボタンをクリックしてください

en: Delete Review Assignments
ja_JP: レビューの割り当てを削除

en: Delete review data and unassign review(s)?
ja_JP: レビューデータを削除してレビューの割り当てを解除しますか？

en: Bid saved
ja_JP: ビッドが保存されました

en: Unable to save bid
ja_JP: ビッドを保存できません

en: Bidding
ja_JP: ビッド

en: There were %1$d filter matches.
ja_JP: 一致する%1$dつのアイテムがありました。

en: Bids saved
ja_JP: ビッドが保存されました

en: All
ja_JP: すべて

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: click to close
ja_JP: クリックして閉じます

en: Bid
ja_JP: ビッド

en: open abstract
ja_JP: 要約の閲覧

en: Save Bids
ja_JP: ビッドを保存する

note: T: Bid options
en: In Conflict
ja_JP: 論争中

en: Low / No Expertise
ja_JP: 低 / 専門性が無い

en: Medium / Topic Knowledge
ja_JP: 中 / トピックナレッジ

en: High / Very Interested
ja_JP: 高 / 大変興味深い

en: Certificate
ja_JP: 証明書

en: Click button once to download your certificate
ja_JP: 証明書をダウンロードするにはボタンを1回クリックしてください

en: Verify
ja_JP: 確認

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: %s is valid
ja_JP: %s が有効です

en: Certificate Code
ja_JP: 証明書コード

en: Create Account
ja_JP: アカウントを作成

en: Form fields updated
ja_JP: フォームのフィールドが更新されました

en: Email me a copy of this review
ja_JP: このレビューのコピーを私にEメールで送って下さい

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
ja_JP: あなた自身の記録として、あるいは更新の途中で何らかのエラーがある場合に役立ちます。

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away with this same browser to recover the review.
ja_JP: セッションがタイムアウトした場合、Eメールは届かないことに注意して下さい。代わりに、すぐに再ログインしてレビューを復元することをおすすめします。

en: I have completed the review
ja_JP: 私はレビューを完了しました

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
ja_JP: このサブミッションに対するレビューが済んだときには、このボックスにチェックを入れて下さい。これは、優れたレビューの数を把握するためだけに使われます。レビューの締切日までならば、このボックスにチェックを入れた後でもこのレビューの編集はできます。

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりません

note: T: Email subject line indicating a new posting has been made
en: New Post
ja_JP: 新しいコメント

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: A new post has been made to the discussion of submission:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:comment:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
ja_JP: サブミッション物の議論に新しいコメントがなされた:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:comment:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Receive email notification whenever a post is made to your assigned submissions
ja_JP: あなたに割り当てられたサブミッションに投稿がされたときのEメールの通知を受け取ります

en: Role
ja_JP: 役割

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: Last Post
ja_JP: 最新の投稿

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s. This web page was last loaded: %2$s
ja_JP: 全ての時刻はUTC %1$sです。このウェブページは%2$sに最後に読み込まれました

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Advocate
ja_JP: アドボケート

en: Review must be completed prior to accessing discussion
ja_JP: ディスカッションにアクセスするにはレビューを済ませてください

en: incomplete review
ja_JP: 不完全なレビュー

en: Post Comment
ja_JP: コメントの投稿

en: All Threads
ja_JP: 全てのスレッド

en: Comment needs to include some text
ja_JP: コメントにはテキストを含める必要があります

en: Preview Post
ja_JP: 投稿のプレビュー

en: Add Comment
ja_JP: コメントの追加

en: Preview Comment
ja_JP: コメントのプレビュー

note: T: %d = review/program committee member ID
en: Member ID %d
ja_JP: メンバーID %d

en: No comments have been posted yet.
ja_JP: まだ投稿されたコメントはありません。

en: Please complete your review first
ja_JP: 先にレビューを完成させて下さい

en: Reports
ja_JP: 報告書

note: T: Do not translate "Copyright Submission" or "eCopyright"
en: Click the <em>Copyright Submission</em> button below to visit the IEEE website and fill out the eCopyright form.
ja_JP: 以下の<em>Copyright Submission</em>ボタンをクリックすると、コピーライトの提出のためにIEEEサーバーにリダイレクトされます。

en: Unable to retrieve upload file type
ja_JP: ファイル形式の特定ができませんでした

en: Upload Type
ja_JP: アップロード形式

en: Invalid file type selected
ja_JP: 不正なファイル形式が選択されました

en: Invalid file type
ja_JP: 不正なファイル形式

en: Reviewers are not permitted access to this file type
ja_JP: レビュアーはこのファイルタイプへのアクセスが認められていません

en: File(s)
ja_JP: ファイル

en: Unable to retrieve file type
ja_JP: ファイル形式を読み出せません

en: File type access is not available
ja_JP: ファイルタイプアクセスは利用できません

en: ORCID Reporting
ja_JP: ORCIDへの報告

en: Recommendations
ja_JP: リコメンデーション

en: No assignments found
ja_JP: いいえ割り当てが見つかりませんでした

en: <p>Receive credit for your recommendations by reporting them to the <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a> service.  Click the button below once to report the recommendations.</p>
    <p>Leave this page open until all recommendations have been reported. Check <a href="%2$s">log</a> below for any errors.</p>
ja_JP: <p><a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a>サービスに報告することにより、推奨事項のクレジットを受け取ります。下のボタンを1回クリックして、推奨事項を報告します。</p>
    <p>すべての推奨事項が報告されるまで、このページを開いたままにします。エラーについては、以下の<a href="%2$s">ログ</a>を確認してください。</p>

en: Report
ja_JP: 報告

en: Reported
ja_JP: 報告済み

en: Not eligible
ja_JP: 資格がない

en: If there is no activity for more than 5 minutes, <a href="%1$s">click here to reload page</a> then click the <i>Report</i> button.<br />
    In case errors are displayed, copy the contents of the log text box into an email to the Chair.
ja_JP: 5分以上アクティビティがない場合は、<a href="%1$s">ここをク</a>リックしてページをリロードし、<i>報告</i>ボタンをクリックしてください。<br />
    エラーが表示された場合は、ログのテキストボックスの内容をコピーしてメールしてください。

en: Re-Authorize your ORCID iD
ja_JP: ORCID iD を再認証する

en: Report to ORCID
ja_JP: ORCID に報告する

en: ORCID authentication failed
ja_JP: ORCID認証が失敗しました

en: Try again
ja_JP: もう一度試してください

en: In order to report to ORCID, we must first authenticate your ORCID iD and receive permission to make updates. Please click the link below to get started with this process, noting that your information will be submitted to ORCID.
ja_JP: ORCIDに報告するためには、まずあなたのORCID iDを認証し、更新の許可を得る必要があります。あなたの情報がORCIDに提出されることをご了承の上、以下のリンクをクリックしてこのプロセスを開始してください。

en: Create or Connect your ORCID iD
ja_JP: ORCID iD を作成または接続する

en: ORCID authorization expired, click below to Re-Authorize
ja_JP: ORCID 認証の有効期限が切れました。再認証するには以下をクリックしてください

en: <p>Receive credit for your reviews by reporting them to the <a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a> service.  Click the button below once to report the reviews.</p>
    <p>Leave this page open until all reviews have been reported. Check <a href="%2$s">log</a> below for any errors.</p>
ja_JP: <p><a href="%1$s" target="_blank">ORCID</a>サービスに報告することにより、レビューのクレジットを受け取ります。下のボタンを1回クリックして、レビューを報告します。</p>
    <p>すべてのレビューが報告されるまで、このページを開いたままにします。エラーについては、以下の<a href="%2$s">ログ</a>を確認してください。</p>

en: Billing Address
ja_JP: 請求先住所

en: Card Number
ja_JP: クレジットカード番号

en: Card Code (CVV)
ja_JP: セキュリティコード

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
ja_JP: クレジットカードの裏面にある3桁のコード、またはアメックスの表面にある4桁のコード

en: Card Expiration
ja_JP: クレジットカードの有効期限

en: Total
ja_JP: 合計

en: Make Payment
ja_JP: 支払いをする

en: Credit Card
ja_JP: クレジットカード

note: T: Check = bank check (used for payment)
en: Check
ja_JP: 銀行小切手

note: T: Bank Transfer = wire transfer (used for payment)
en: Bank Transfer
ja_JP: 電信送金

en: Proceedings
ja_JP: 予稿集

note: T: DO NOT translate [AcceptanceTitle]; it will be substituted for the type of proceedings (e.g., Papers, Posters)
en: [AcceptanceTitle] Proceedings
ja_JP: 予稿集 - [AcceptanceTitle]

note: T: Proceedings type
en: Papers
ja_JP: ペーパー

note: T: Proceedings type
en: Posters
ja_JP: ポスター

en: Unable to retrieve submissions
ja_JP: サブミッションを読み出せません

en: Nothing found
ja_JP: 何も見つかりません

en: Proceedings are not available
ja_JP: 予稿集は利用できません

en: reset
ja_JP: リセット

en: Submission Summary
ja_JP: サブミッションのサマリ

en: Invalid proceedings selection
ja_JP: 不正な予稿集の選択

en: Submission is not available
ja_JP: サブミッションは利用できません

en: View File
ja_JP: ファイルの閲覧

en: File is not available
ja_JP: ファイルを利用できません

en: Program
ja_JP: プログラム

note: T: Checking a box next to a session in the mobile program will highlight it
en: Check to highlight session
ja_JP: チェックしてセッションを強調表示する

en: My Assignments
ja_JP: 私の割り当て

en: Program Preview
ja_JP: プログラムのプレビュー

en: Enter keycode below, then click the <em>Preview</em> button to preview the program. Access to some program features may be limited.
ja_JP: 以下にキーコードを入力して<em>プレビュー</em>ボタンをクリックするとプログラムをプレビューすることができます。一部のカンファレンスプログラム機能へのアクセスが制限される場合があります。

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: No program sessions were selected.
ja_JP: プログラムセッションが選択されていません。

en: The program is not ready yet
ja_JP: プログラムはまだ準備されていません

note: T: %s = conference short name
en: My %s Program
ja_JP: 私の %sプログラム

en: Session Chair
ja_JP: セッション社長

en: Unable to retrieve session presentation authors
ja_JP: セッションプレゼンテーション著者を読み込めません

en: Unable to retrieve session presentations
ja_JP: セッションプレゼンテーションを読み込めません

en: Session Info
ja_JP: セッション情報

en: Session is not available
ja_JP: セッションがありません

en: Time Zone
ja_JP: タイムゾーン

en: Set
ja_JP: 設定

en: If you would like to create (or update) a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the <em>Create My Program</em> button at the bottom of the page. You may then view, print or export a calendar file with your personalized program.
ja_JP: 個人プログラムを作成するには、出席したいセッションの横のボックスをクリックし、ページの一番下の私のプログラム作成をクリックしてください。その後、ブラウザを通して個人プログラムを保存あるいは印刷することができます。

note: T: Create My Program is a button used to create a personalized conference program
en: Create My Program
ja_JP: 私のプログラム作成

en: At-a-Glance Program
ja_JP: プログラム概要版

en: Full Program
ja_JP: フルプログラム

en: Have a keycode?
ja_JP: キーコードをお持ちですか?

en: Selections saved
ja_JP: オプションは保存されました

en: Use buttons below to view, print or export a calendar file with your personalized program.
ja_JP: 下のボタンを使用して、カスタマイズされたプログラムを含むカレンダー ファイルを表示、印刷、またはエクスポートします。

en: View
ja_JP: 開く

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Add to calendar
ja_JP: カレンダーに追加

en: This submission may not be viewed
ja_JP: このサブミッションは閲覧できません

en: This feature is currently disabled
ja_JP: この機能は現在不能にされています

en: Submitter
ja_JP: 提出者

en: Email everyone in the above session
ja_JP: 上記のセッションで全員にメールを送信

en: Your rebuttal has been recorded
ja_JP: あなたの反論は記録されました

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
ja_JP: 著者はレビュアーに対して、次のように反論しました:

en: We could not record your rebuttal
ja_JP: あなたの反論を記録できませんでした

en: Your rebuttal appears to be blank
ja_JP: 反論が空欄のままです

en: Author Rebuttal
ja_JP: 著者の反論

en: Reviewer %d Follow-up
ja_JP: レビュアー %d フォローアップ

en: The rebuttal may only be submitted once
ja_JP: 反論は既に提出済みです

en: Submit Rebuttal
ja_JP: 反論を提出する

en: No author rebuttal
ja_JP: 著者の反論がありません

en: Rebuttals
ja_JP: 反論

en: You are not assigned to this submission
ja_JP: あなたはこのサブミッションに割り当てられていません

en: You may only submit a follow-up comment once.
ja_JP: フォローアップコメントは一度だけ送信することができます。

en: Your follow-up input is blank.
ja_JP: あなたのフォローアップの入力が空欄です。

en: Your follow-up has been recorded.
ja_JP: あなたのフォローアップは記録されました。

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
ja_JP: 著者の反論に対し、レビュアーがフォローアップコメントをつけました:

en: An error occurred.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Rebuttal not found
ja_JP: 反論が見つかりません

en: Your Follow-up:
ja_JP: あなたのフォローアップ:

en: Submit Follow-up
ja_JP: フォローアップの送信

en: Rebuttal Update
ja_JP: 反論のアップデート

en: No rebuttal made
ja_JP: 反論はありません

en: No reviewers have provided follow up comments
ja_JP: フォローアップコメントをつけたレビュアーはいません

en: Reviewer Follow-up:
ja_JP: レビュアーのフォローアップ:

en: Responses
ja_JP: 返答

en: Rebuttal
ja_JP: 反論

en: View and respond to rebuttal
ja_JP: 反論を閲覧・返答する

en: Unable to retrieve review files
ja_JP: レビューファイルを読み出せません

en: Review Files
ja_JP: レビューファイル

en: Review File
ja_JP: ファイルの閲覧

en: Upload Review Files
ja_JP: レビューファイルのアップロード

en: You do not have any submissions assigned
ja_JP: あなたに割り当てられたサブミッションはありません

en: Submissions assigned for review:
ja_JP: レビューに割り当てられたサブミッション:

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload Review File
ja_JP: レビューファイルのアップロード

en: close
ja_JP: 閉じる

en: Unable to store file
ja_JP: ファイルを保存できません

en: Unable to update format.
ja_JP: フォーマットのアップデートはできません。

en: Shepherd Comments
ja_JP: シェパードのコメント

note: T: DO NOT translate [:CODE:]
en: A new post has been made to the discussion of submission:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
ja_JP: サブミッション物の議論に新しいコメントがなされた:
    
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]

en: Shepherding
ja_JP: シェパード

en: Shepherd
ja_JP: シェパード

en: Unable to update format. Try again or contact us.
ja_JP: フォーマットのアップデートはできません。もう一度試すか、お問い合わせください。

en: The file failed to load properly
ja_JP: ファイルの読み込みに失敗しました

en: Total upload limit for this form is %s.
ja_JP: このフォームの合計アップロード制限は%sです。

en: Awaiting Payment
ja_JP: 支払いを待っている

en: Initiate Submission
ja_JP: 提出を開始

en: <p>Please fill out this form completely. Once you submit the form, payment information will be displayed. Upon payment receipt, a submission ID will be provided at which point you can edit and complete the submission.</p>
ja_JP: <p>このフォームに必要事項をご記入の上、送信してください。フォームを送信すると、支払い情報が表示されます。お支払いが確認されると、サブミッションIDが発行され、サブミッションを編集して完了することができます。</p>

en: Thank you for your payment
ja_JP: お支払いいただきありがとうございます

en: Your submission payment has been successfully processed.
    
    Your submission ID is: [:submissionID:]
    
    You should now visit our website and complete the submission.
ja_JP: お支払いは正常に処理されました。
    
    あなたの提出IDは次のとおりです: [:submissionID:]
    
    これで、当社のウェブサイトにアクセスして、提出を完了する必要があります。

en: Submission already processed
ja_JP: 提出はすでに処理されています

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
ja_JP: お支払に成功しましたが、申請IDを発行することができませんでした

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
ja_JP: 転送中... ページが10秒後に自動的に更新されない場合は<a href="%s">ここをクリック</a>してください。

en: Your payment could not be verified. Please contact us for further assistance.
ja_JP: お支払いを確認できませんでした。さらなる支援についてはお問い合わせください。

en: The transaction failed for the following reason(s):
ja_JP: トランザクションは、次の理由で失敗しました：

en: Submission Fee
ja_JP: 投稿料

en: Payment Type
ja_JP: お支払い方法の種類

en: Submission Information
ja_JP: 投稿情報

en: Payment Information
ja_JP: 支払情報

en: Toggle the dropdown list
ja_JP: ドロップダウンリストを切り替えます

en: When autocomplete results are available use up and down arrows to review and enter to select.
ja_JP: オートコンプリートの結果が表示されたら、上下の矢印キーで確認し、Enterキーで選択します。

en: Touch device users, explore by touch or with swipe gestures.
ja_JP: モバイル デバイスを使用している場合は、タッチまたはスワイプ ジェスチャを使用します。

en: sortable column
ja_JP: ソート可能な列

en: unsorted
ja_JP: 注文されていない

en: ascending
ja_JP: 昇順

en: descending
ja_JP: 降順

en: Click to sort by %1$s in %2$s order.
ja_JP: クリックすると%1$sの%2$sでソートされます。

en: Clear the select contents
ja_JP: 選択した内容をクリアします

en: Drag files here or choose from folder
ja_JP: ここにファイルをドラッグするか、フォルダから選択する

en: Drag file here or choose from folder
ja_JP: ここにファイルをドラッグするか、フォルダから選択する

en: <span class="%1$s">Drag files here or</span> <span class="%2$s">choose from folder</span>
ja_JP: <span class="%1$s">ここにファイルをドラッグするか、</span> <span class="%2$s">フォルダから選択する</span>

en: <span class="%1$s">Drag file here or</span> <span class="%2$s">choose from folder</span>
ja_JP: <span class="%1$s">ここにファイルをドラッグするか、</span> <span class="%2$s">フォルダから選択する</span>

en: No files selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: No file selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: You have selected the file:
ja_JP: ファイルを選択しました:

en: You have selected %1$d files
ja_JP: %1$dつのファイルを選択しました

en: Selected file <span class=\"%s\">Change file</span>
ja_JP: 選択したファイル <span class=\"%s\">ファイルを変更します</span>

en: %1$d files selected <span class="%2$s">Change files</span>
ja_JP: 選択した%1$dつのファイル<span class="%2$s">ファイルを変更します</span>

en: This is not a valid file type.
ja_JP: 不正なファイル形式。

en: %1$d character(s) currently
ja_JP: 現在%1$d文字

en: %1$s character(s) allowed
ja_JP: %1$s文字が許可されています

en: Language
ja_JP: 言語

en: Verification completed
ja_JP: 検証完了

en: You are already signed in
ja_JP: すでにログインしています

en: Recommendation
ja_JP: リコメンデーション

en: Committee Comments
ja_JP: 委員会のコメント

en: Email me the filled out form fields
ja_JP: 記入済みのフォームフィールドをメールで送信する

en: For your records.
ja_JP: あなたの記録のために。

en: Submit Recommendation
ja_JP: リコメンデーションの送信

en: Email Reviewers
ja_JP: レビュアーにEメールを送る

en: This form submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.
ja_JP: このフォーム送信はセキュリティ チェックに失敗しました。再サインインしたことが原因である可能性があります。

en: If you were attempting to submit a form, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s" target="_blank">try again</a>.
ja_JP: フォームを送信しようとした場合は、この情報を印刷するか、コピーして新しい文書に貼り付けて、再入力できるようにしてください。 その後、<a href="%s" target="_blank">もう一度試してください</a>。

en: We were unable to email the form contents
ja_JP: フォームの内容を電子メールで送信できませんでした

en: Recommendation has been submitted
ja_JP: リコメンデーションは送信されました

en: Return to Recommendation
ja_JP: リコメンデーションに戻る

en: You do not have any assignments
ja_JP: あなたに割り当てられたサブミッションはありません

en: Click %s for recommendation form
ja_JP: %sをクリックするとリコメンデーションフォーム

en: Recom.
ja_JP: リコメンデーション

en: review form for submission ID %d
ja_JP: サブミッションID%dのレビューフォーム

en: Settings prohibit viewing additional submission information
ja_JP: サブミッションの追加情報の閲覧を禁止する

en: There are no submissions available for you to view.
ja_JP: あなたが閲覧できるサブミッションはありません。

en: You appear to have a conflict with this submission
ja_JP: このサブミッションについて論争があるようです

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
ja_JP: リジェクト: このカンファレンスに不適切な内容、もしくはメリット無し

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
ja_JP: リジェクトの可能性あり: 内容かプレゼンテーションに基本的な欠陥、または記述が不完全

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
ja_JP: どちらかというとリジェクト: ひどい欠陥はない。アクセプトされるための多大な努力は必要だが、内容は既に文献でカバーされている

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
ja_JP: どちらかというとアクセプト: 内容にメリットはあるが、正確さ、明瞭さ、完全さ、文章のいずれか、あるいはすべてを時間内に改善すべき

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
ja_JP: ほぼアクセプト: 内容、プレゼンテーション、文章とも専門的な基準に合う。改善点を指摘されるかもしれないが、このままでアクセプトできる

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
ja_JP: アクセプト必須: 優秀サブミッションの候補。提示された改善点は適切である

note: T: review form field
en: Submission Categorization
ja_JP: サブミッションのカテゴライズ

note: T: review form field short name for: Submission Categorization
en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Highly theoretical
ja_JP: かなり理論的

en: Tends towards theoretical
ja_JP: どちらかというと理論的

en: Balanced theory and practice
ja_JP: 理論と実践のバランスが取られている

en: Tends toward practical
ja_JP: どちらかというと実践的

en: Highly practical
ja_JP: かなり実践的

note: T: review form field
en: Overall Value Added to the Field
ja_JP: 当該分野に寄与する総合的な価値

note: T: review form field short name for: Overall Value Added to the Field
en: Value
ja_JP: 価値

en: Check as many as appropriate
ja_JP: 該当する項目にチェックしてください（複数回答可）

en: New information
ja_JP: 新しい情報

en: Valuable confirmation of present knowledge
ja_JP: 現在の知見に関する価値ある立証

en: Clarity to present understanding
ja_JP: 現在の理解に対して明瞭

en: New perspective, issue, or problem definition
ja_JP: 新しい展望、課題、問題の定義

en: Not much
ja_JP: 大して無い

en: Other
ja_JP: その他

note: T: review form field
en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
ja_JP: 題目の内容へのレビュアーの理解度

note: T: review form field short name for: Reviewer Familiarity with Subject Matter
en: Familiarity
ja_JP: 理解度

en: Relates to the confidence you have in your review
ja_JP: あなたのレビューに対する自信の程度を選んでください

en: Low
ja_JP: 低い

en: Moderate
ja_JP: まあまあ

en: High
ja_JP: 高い

note: T: review form field
en: Is this submission a candidate for the best submission award
ja_JP: このサブミッションは最優秀サブミッション賞の候補になりますか

note: T: review form field short name for: Is this submission a candidate for the best submission award
en: Best Submission
ja_JP: 最高の提出物

en: Unsure
ja_JP: どちらでもない

note: T: review form field
en: Is the submission length appropriate
ja_JP: サブミッションの長さは適切ですか

note: T: review form field short name for: Is the submission length appropriate
en: Length
ja_JP: 長さ

note: T: review form field
en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
ja_JP: サブミッションを読んで著者が誰であるかわかった場合、同じ著者の同じトピックに関する既往のサブミッションに比べてどのように異なるかを答えて下さい。言い換えるならば、同内容か、他のサブミッションとほんの少し異なるだけか、新しい情報がほとんど無いか、全く無いかのいずれかに当てはまるでしょうか

note: T: review form field short name for whether submission differs from prior work (if known)
en: Prior Work Difference
ja_JP: 以前の成果との違い

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
ja_JP: この提案はサブミッションをカンファレンスのセッションに割り当てる際に使われますが、サブミッションのアクセプト可否を決めるのに使われることはありません)

en: Totally or largely different from other submissions
ja_JP: 他のサブミッションとは全体的または大部分で異なる

en: Moderately different from other submissions
ja_JP: 他のサブミッションとはどちらかというと異なる

en: Totally or largely identical to other submissions
ja_JP: 他のサブミッションとは全体的または大部分で同一である

en: Don't know
ja_JP: わかりません

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
ja_JP: 以下のセッションのうち、このサブミッションに最も適切なセッションは

en: Session(s)
ja_JP: セッション

en: Comments for the Authors
ja_JP: 著者へのコメント

en: Author Comments
ja_JP: 著者のコメント

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
ja_JP: 著者への建設的なコメントをお願いします。

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
ja_JP: プログラム委員会へのコメント (著者はこのコメントを見ることはありません)

en: PC Comments
ja_JP: プログラム委員会のコメント

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
ja_JP: レビュアー間で意見の不一致がある場合の処理を決める際に必要となりますので、全てのサブミッションに理由を含めて下さい。

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Save Review
ja_JP: レビューを保存

en: Sample Review Form - Fill in and save review by clicking the submission title on Assignments page
ja_JP: サンプル レビュー フォーム - [課題] ページで提出タイトルをクリックしてレビューを入力し、保存します

en: Unable to add sessions
ja_JP: セッションの追加ができません

en: Review has been saved
ja_JP: レビューは送信されました

en: As not all required fields have been filled in, the review is not yet completed.
ja_JP: 必須の質問の全てには回答がなされていないため、レビューは完了したものとして記録されませんでした。

en: Return to Review
ja_JP: レビュアーページに戻る

en: Sample Review
ja_JP: レビューサンプル

en: Click %s for review form
ja_JP: %sをクリックするとレビューンフォーム

en: Review Status
ja_JP: レビューステータス

en: incomplete
ja_JP: 不完全な

en: sample review form
ja_JP: 空白のレビューフォーム

en: Summary
ja_JP: まとめ
