OpenConf 7.40 - en to ar translation catalogue (689 entries)

en: Email Chair
ar: مراسلة رئيس الحدث

en: Fields not correctly filled out
ar: الحقول غير مملوءة بشكل صحيح

en: %s field empty or invalid
ar: حقل %s فارغ أو غير صالح

en: Name
ar: الإسم

note: T: Email Address
en: Email
ar: البريد الالكتروني

note: T: %s = field name
en: %s field is required
ar: ‫%s الحقل إلزامي

en: Consent
ar: موافقة

en: Subject
ar: الموضوع

note: T: Email Subject Line
en: Message
ar: الرسالة

en: An error occurred sending out the email.
ar: حدث خطأ في ارسال البريد الالكتروني.

en: Your message has been sent.
ar: تم ارسال الرسالة.

en: Please correct the following:
ar: فضلا تصحيح الاتي:

en: I consent to the collection of my personal information and to receive emails about the message below.
ar: أوافق على جمع معلوماتي الشخصية وتلقي رسائل إلكترونية حول الرسالة أدناه.

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Send Email
ar: بعث رسالة

en: Edit Submission
ar: تحرير التقديم

en: View Submission
ar: عرض التقديم

en: Submission edits are no longer available.
ar: تغيير التقدمات غير متاح.

en: Submission ID is invalid
ar: رقم التقديم غير صالح

en: Submission ID or password entered is incorrect
ar: رقم التقديم أو كلمة السر غير صالحين

en: Unable to retrieve submission
ar: غير قادر على استرداد تقديم

en: Unable to edit submission
ar: غير قادر على تحرير التقديم

en: Invalid request
ar: عريضة غير صالحة

en: There is a %1$d hour timeout for editing the submission.  Please <a href="%2$s">edit submission</a> once again
ar: لديك  %1$d ساعة لتحرير التقديم.فضلا   <a href="%2$s">حرير التقديم</a> مرة أخرى

en: Unable to retrieve author(s) information
ar: يستحيل استرداد معلومات المؤلفين

en: Unable to retrieve topic(s) information
ar: يستحيل استرداد معلومات المواضيع

en: Change Password
ar: تغيير كلمة السر

en: Leave these fields blank if you do not want to change the password
ar: اترك الحقول فارغة في حال عدم تغيير كلمة السر

en: New Password
ar: كلمة سر جديدة

en: Invalid submission
ar: تقديم غير صالح

en: Please check the following:
ar: فضلا التأكد من الأتي:

en: Unable to update submission
ar: يستحيل تحديث التقديم

en: Unable to update authors or topics (2)
ar: يستحيل تحديث المؤلفين أو المواضيع (2)

en: Unable to add one or more authors or topics.
ar: يستحيل إضافة واحد او عدة مؤلفين أو مواضيع.

en: Unable to update topics
ar: يستحيل تحديث المواضيع

en: Unable to add topics
ar: يستحيل إضافة مواضيع

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission Update ID [:sid:]
ar: تحديث التقديم رقم [:sid:]

en: Submission ID
ar: رقم التقديم

en: The submission has been updated.  Below is the information submitted.
ar: تم تحديث التقديم. المعلومات المقدمة معروضة أدناه.

en: A copy has also been emailed to the contact author.  If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact the <a href="%s">Chair</a>.
ar: لقد تم إرسال نسخة  الى البريد الإلكتروني للمؤلف المراسل. إذا لاحظت اية مشكلة أو <em>لم</em>  تستلم الرسالة خلال 24 ساعة، فضلا إتصل ب <a href="%s">الرئيس</a>.

en: Emails will be sent to:
ar: سيتم إرسال التأكيد إلى:

en: Submit Changes
ar: تقديم التغييرات

en: Cancel Changes
ar: إلغاء التغييرات

en: Processing...
ar: تجهيز...

en: forgot ID?
ar: نسيت اسم المستخدم؟

en: Password
ar: كلمة السر

en: forgot password?
ar: هل نسيت كلمة المرور؟

en: There is a %d hour limit to complete updates
ar: لديك لتكملة التحديثات %d ساعة

en: Email Submissions
ar: إرسال التقديمات عبر البريد الإلكتروني

en: Email address entered is invalid
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل غير صالح

en: Error checking for submissions
ar: تدقيق الأخطاء في التقديمات

en: We did not find any submissions where the contact author's email is %s
ar: لم نجد أي تقديم لصاحب البريد الإلكتروني %s

en: Per your request, here is a list of submissions made to the %s OpenConf system with you listed as the contact:
ar: حسب طلبك، هذه قائمة من التقديمات المقدمة لنظام %s OpenConf أين تظهر كمراسل:

en: List of submissions made
ar: قائمة التقديمات

en: We have emailed the list of submissions for which you are the contact author.
ar: لقد تم إرسال رسالة إلكترونية، تحتوي على قائمة التقديمات أين تظهر إسمكم كمؤلف.

en: Please enter your email address below and click on <em>Email Submissions</em>.  We will then email you a list of submissions for which you are the contact author.
ar: فضلا أدخل بريدك الإلكتروني في الحقل أدناه ثم انقر على <em>إرسال التقديمات</em> سوف نرسل لك قائمة التقديمات التي تظهر فيها كمؤلف مراسل.

en: View File
ar: عرض ملف

en: Files may no longer be viewed
ar: قد لا يمكن عرض الملفات

en: Unable to view file
ar: يستحيل عرض الملف

en: File does not exist
ar: ملف غير موجود

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Error checking submission ID
ar: خطأ في التأكد من رقم التقديم

en: Submission ID or contact author's email invalid.
ar: رقم التقديم أو البريد الإلكتروني للمؤلف غير صالحين.

en: Please contact the <a href="%s">Chair</a>.
ar: فضلا إتصل ب <a href="%s">الرئيس</a>.

en: Unable to update password
ar: يستحيل تحديث كلمة المرور

note: T: $s = conference short name (e.g., CONF2012)
en: Per your request, we have issued you a new password for accessing the %s OpenConf system.  The new password is:
ar: تلبية لطلبك، لقد تم إنشاء كلمة سر جديدة للدخول على نظام %s أوبن كونف. كلمة السر الجديدة هي:

en: You may change this password by signing in to the OpenConf system and editing your submission.
ar: تستطيع تغيير كلمة السر هذه بالدخول على نظام أوبن كونف و تحرير تقديمك.

en: Author Password Reset
ar: تم إعادة تهيئة كلمة سر المؤلف

en: We have emailed you a new password.
ar: لقد ارسلنا لك كلمة سر جديدة.

en: Please enter your submission id and the contact author's email below
ar: فضلا إدخال رقم التقديم و العنوان الإلكتوني للمؤلف أدناه

en: Check Status
ar: التاكد من الحالة

en: Check Status is not available.
ar: حالة التاكد غير متاحة.

note: T: Submission Title
en: Title
ar: العنوان

note: T: Submission Status
en: Status
ar: حالة

en: Pending
ar: قيد الإنتظار

en: Reviewer %s
ar: المحكم %s

en: Author %d missing last name
ar: ينقص إسم عائلة المؤلف %d

en: Author %d email is not unique
ar: المؤلف  %d ليس فريدًا

en: Authors information missing
ar: معلومات المؤلفين مفقودة

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
ar: لقد تم تخطي معلومات أحد أو عدة مؤلفين.فضلا أدخل المؤلفين بطريقة تسلسلية.

en: Contact author invalid
ar: إسم المؤلف المراسل غير صالح

en: Contact author email does not seem valid
ar: يبدو أن البريد الإلكتروني للمؤلف المراسل غير صالح

en: %s field does not appear to be valid
ar: يبدو أن الحقل %s غير صالح

note: T: Filter = Verb, "to filter", based on specified topic option
en: Topic
ar: الموضوع

en: File size too large
ar: ملف كبير جدا

en: File format invalid
ar: تنسيق الملف غير صالح

en: Also, re-select the file
ar: إختر الملف مرة أخرى

en: File missing
ar: الملف مفقود

en: File did not upload properly
ar: لم يحمل الملف بشكل صحيح

en: Password must be entered twice
ar: يجب إدخال كلمة السر مرتين

en: Passwords entered do not match
ar: كلمات السر المدخلة غير متطابقة

en: We are still waiting for the list of topics to be finalized before opening up for submissions. Please check back later.
ar: لا نزال ننتظر تكملة قائمة المواضيع من طرف المدير،  قبل فتح باب التقديم. فضلا أعد التأكد لاحقا.

en: Author
ar: المؤلف

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked above.
ar: أوافق على جمع واستخدام معلوماتي الشخصية ، بما في ذلك تلقي رسائل البريد الإلكتروني ، مع مراعاة  سياسة الخصوصية .

en: I have also obtained the consent of all other individuals whose information I provide.
ar: لقد حصلت أيضًا على موافقة جميع الأفراد الآخرين الذين أقوم بتقديم معلومات إليهم.

en: Submission Title
ar: عنوان التقديم

en: Submission Type
ar: نوع التقديم

en: Student
ar: طالب

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: General Information
ar: معلومات عامة

en: Honorific
ar: تشريفي

en: First/Given Name
ar: الإسم/إسم معين

en: First Name
ar: الإسم الاول

en: Last/Family Name
ar: إسم العائلة

en: Last Name
ar: اللقب

en: Suffix
ar: المكرم

en: Position/Title
ar: منصب / مسمى

en: Position
ar: منصب

en: Organization
ar: المنظمة

en: Department/Division
ar: دائرة / قسم

en: Address
ar: العنوان

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: City
ar: المدينة

en: State/Province
ar: الولاية/المقاطعة

en: Postcode/Zip
ar: الرمز لبريدي

en: Country
ar: الدولة

en: Telephone
ar: الهاتف

en: Web Site
ar: الموقع الإلكتروني

en: Facebook Page
ar: صفحة الفيسبوك

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Twitter Page
ar: صفحة تويتر

en: Twitter
ar: تويتر

en: LinkedIn Page
ar: صفحة لينكدين

en: LinkedIn
ar: لينكدين

en: Photo Link
ar: رابط الصورة

en: Photo
ar: صورة فوتوغرافية

en: Presenter
ar: مقدم

en: Biography
ar: سيرة

en: Contributor Role
ar: دور المساهم

en: Conceptualization
ar: تصور

en: Data curation
ar: كرأيشن البيانات

en: Formal Analysis
ar: التحليل الرسمي

en: Funding acquisition
ar: اقتناء التمويل

en: Investigation
ar: تحقيق

en: Methodology
ar: منهجية

en: Project administration
ar: إدارة المشروع

en: Resources
ar: مصادر

en: Software
ar: البرمجيات

en: Supervision
ar: إشراف

en: Validation
ar: التحقق من صحة

en: Visualization
ar: تصور

en: Writing - original draft
ar: الكتابة - مشروع الأصلي

en: Writing - review & editing
ar: الكتابة - مراجعة وتحرير

en: Author(s)
ar: المؤلف (ون)

en: Contact Author
ar: المؤلف المراسل

en: Author who will serve as the point of contact for correspondence about the submission.
ar: المؤلف الذي سيختص بالمراسلات الخاصة بالتقديم.

en: Alternate Contact
ar: مؤلف بديل

en: Alternate contact information, such as personal email address or telephone number; used only if unable to contact using above email address.
ar: تستعمل المعلومات البديلة للإتصال، كالبريد الإلكتروني أو رقم الهاتف فقط في في حالة عدم التمكن من المراسلة على البريد الإلكتروني أعلاه.

en: Topic Areas
ar: مجالات المواضيع

en: Topic(s)
ar: المواضيع

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
ar: للمساعدة في مطابقة التقديمات مع المحكمين والجلسات، فضلا إختر المنطقة المناسبة لتقديمك

en: Keywords
ar: الكلمات الرئيسية

en: Abstract
ar: ملخص

en: Content
ar: المحتوى

note: T: File = table header used for file column
en: File
ar: ملف

en: File size limit is %s.
ar: الحد الأقصى لحجم الملف هو %s.

en: Re-enter Password
ar: أعد إدخال كلمة السر

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Please enter a password you will remember. The submission ID, which you will receive via email upon submission of this form, along with this password will allow you to make future changes to this submission.
ar: فضلا أدخل كلمة سر  تتذكرها، ثم بعد إكمال و تأكيدالتقديم، سوف ترسل لك رسالة إلكترونية تحتوي على رقم التقديم الذي سوف يستعمل مع كلمة السرالمدخلة  لتحديث التقديم.

en: Optional Comments
ar: تعليقات اختيارية

en: Comments
ar: تعليقات

en: Submission
ar: تقديم

en: Submissions are closed.
ar: تم توقيف التقديم.

en: Unable to verify whether submission has already been made
ar: يستحيل التأكد إذا ما تم التقديم أم لا

en: This submission appears to already have been made; please check your email for a confirmation.
ar: يظهر أنه هذا التقديم قد قدم. فضلا التأكد من البريد الإلكتروني للتأكد.

en: You may review or edit the submission <a href="%s">here</a>.
ar: تستطيع عرض أو تحرير التقديم <a href="%s">هنا</a>.

en: Please contact the Chair with any questions.
ar: فضلا اتصل بالمسؤول لاي استفسار.

en: unable to process submission
ar: يستحيل معالجة التقديم

en: unable to get submission ID
ar: يستحيل استرداد رقم التقديم

en: unable to add one or more authors, but submission added.  Please edit submission.
ar: يستحيل إضافة واحد أو عدة مؤلفين، إلا أنه تم إضافة التقديم. فضلا قم بتحرير التقديم.

en: unable to add submission topic, but submission and authors added
ar: يستحيل إضافة موضوع التقديم، إلا انه تم إضافة التقديم و المؤلفين

en: uploaded
ar: تم التحميل

en: NOT uploaded
ar: لم يتم التحميل

en: Your file failed to load properly.  Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
ar: لم يتم تحميل الملف بطريقة صحيحة. فضلا حاول  <a href="%s">تحميل الملف فقط</a>  أو إتصل بالرئيس.

note: T: [:code:] should be left untranslated
en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us.</strong></p>
    
    <p><strong>Below is the information submitted. We have also emailed a copy to the submission contact. If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact us.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
ar: <p><strong>شكرا لتقديمك، رقم التقديم هو  [:sid:]. فضلا سجل هذا الرقم و أدرجه في كل خطابتك لنا.</strong></p>
    
    <p><strong> المعلومات المدخلة فى أدنى الصفحة، لقد أرسلنا رسالة إلكترونية للمؤلف المراسل.إذا لاحظت أية مشاكل أو <em>لم</em>  استلمت الرسالة خلال 24 ساعة، فضلا إتصل بنا</.strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:]
ar: تقديم رقم [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Thank you for your submission to [:OC_confName:].  Below is a copy of the information submitted for your records.
    
    [:fields:]
ar: شكرا على تقديمكم ل  [:OC_confName:] يوجد أدناه نسخة من التقديم للإحتفاظ بها في سجلاتكم.. 
    
    [:fields:]

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Make Submission button below once.
ar: فضلا تأكد من كل المدخلات، وأن كل الحقول معبأة. بعدها أنقر على زر"قم بالتقديم" أدناه مرة واحدة.

en: The confirmation email will be sent to:
ar: سيتم إرسال رسالة التأكيد الإلكترونية إلى:

en: Make Submission
ar: القيام بتقديم

en: Upload File
ar: تحميل ملف

en: File upload is not available
ar: تحميل الملفات غير متوفر

en: Try again
ar: حاول مجددا

en: Please fill in all fields.
ar: يرجى ملء كل الحقول.

en: The file failed to load.  Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="%2$s">Chair</a>
ar: لم يتم تحميل الملف. فضلا <a href="%1$s">حاول مرة أخرى</a>.إذا استمرت المشكلة،إتصل ب <a href="%2$s">الرئيس</a>

note: T: %s = submission ID (number)
en: Submission ID %s has been uploaded.
ar: لم يتم تحميل التقديم رقم %s.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file uploaded
ar: تم تحميل ملف التقديم رقم [:sid:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] has been uploaded.
    
    [:error:]
ar: لم يتم تحميل التقديم رقم [:sid:]
    
    [:error:]

en: However, we were unable to update the format.
ar: .رغم ذلك،لم نستطع تحديث التنسيق.

en: The file failed to load properly.  Please email it directly to the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">Chair</a>
ar: الملف لم يحمل بطريقة صحيحة. فضلا راسل مياشرة <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">الرئيس</a>

note: T: File format
en: Format
ar: التنسيق

en: Withdraw Submission
ar: سحب تقديم

en: Submission withdraw is not available.
ar: حذف التقديم غير متاح.

en: Your submission has been withdrawn.  If this is not what you intended to do, please contact the Chair.
ar: تم إلغاء تقديمك. إذا لم يكن هذا ما عزمت فعله، الرجاء الإتصال بالمدير.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission Withdraw - ID [:sid:]
ar: حذف التقديم - رقم [:sid:]

en: The submission below has been withdrawn at the author's request.  If you did not intend to withdraw the submission, please reply back.
    
    [:submission:]
ar: لقد تم حذف التقديم أدناه حسب طلب المؤلف،إذا لم يكن هذا ما عزمت فعله، الرجاء الإتصال بالمدير.. 
    
    [:submission:]

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
ar: لقد واجهتنا مشكلة في حذف تقديمكم. فضلا إتصل بالمدير..

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
ar: سيؤدي النقر فوق الزر أدناه إلى سحب ‫تقدي الخاصة بك.

en: Proceed with withdrawing submission?
ar: البدء في إلغاء التقديم؟

en: New Advocate Assignment(s)
ar: تعيين دفاع جديد

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ar: لقد تم إدراج تعينات جديدة تخصك للدفاع عنها في نظام أوبن كونف  [:OC_confName:]. 
    
    
    [:assignments:]
    
    شكرا.

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New Reviewer Assignment(s)
ar: تعيين جديد للمحكم

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to review in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ar: لقد تم إدراج تعينات جديدة تخصكم لتحكيمها في نظام أوبن كونف [:OC_confName:].
    
    
    [:assignments:]
    
    شكرا.

en: Download All
ar: تحميل جميع

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
ar: %s تحكيم بالنظير  &amp;نظام تسيير المؤتمرات

en: Invalid file type
ar: نوع الملف غير صالح

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
ar: نحن توليد أرشيف ZIP للملفات. يرجى عدم إغلاق هذه الصفحة. مرة واحدة يتم إنشاء أرشيف ZIP، سيتم مطالبتك بحفظ الملف.

en: <a href="%s">Click here</a> to continue processing download.
ar: ‫<a href="%s">انقر هنا</a> لمتابعة المعالجة حمل.

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
ar: تم إنشاء أرشيف ZIP، وينبغي أن تبدأ عملية التنزيل قريبا.

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
ar: لم يتم العثور على واحد أو أكثر من الملفات أو كبيرة جدا أن تدرج في أرشيف ZIP.

en: If the download does not begin automatically, <a href="%s">click here to download</a>.
ar: إذا لم يبدأ التحميل تلقائيا، <a href="%s">انقر هنا لتحميل</a>.

en: There are no files available
ar: لا توجد ملفات متاحة

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
ar: يحتوي الحقل %1$s على %2$d كلمة; الحد الأقصى هو%3$s  كلمة.

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
ar: يحتوي الحقل %1$s على %2$d أحرف; الحد الأقصى هو%3$s أحرف.

note: T: Single quotes (') must be written as \\' for translation of string "X = Delete Author ..."
en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update author fields\nafter deleting/moving them
ar: X=حذف المؤلف\n+=تحريك المؤلف الى الأسفل\n&ndash;=تحريك المؤلف الى الاعلى\nملاحظة: تعدل حقول المؤلفين فقط\nبعد حذفهم/تحريكهم\n

en: Info
ar: معلومات

en: Delete Author
ar: حذف مؤلف

en: Move Author Up
ar: تحريك المؤلف الى الاعلى

en: Move Author Down
ar: تحريك المؤلف الى اسفل القائمة

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
ar: بلغت الحد الأقصى لعدد المؤلفين المسموح بهم من قبل المدير

en: Delete Author %1$d
ar: %1$d حذف مؤلف

note: T: Single quotes (') must be written as \\' for translation of string "X = Delete Author ..."
en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update individual author fields once\nall deleting and moving has been done
ar: X=حذف المؤلف\n+=تحريك المؤلف الى الأعلى\n&ndash;=تحريك المؤلف الى الأسفل\nملاحظة: تعدل حقول المؤلفين فقط\nبعدإتمام أي حذف أو تحريك

en: click to add more authors
ar: أنقر لإضافة مؤلفين

en: Add Author
ar: أضف مؤلف

en: To add more authors, enable JavaScript and reload page.
ar: لإضافة عدة مؤلفين، مكن الجافاسكريبت، ثم أعد تحميل الصفحة.

note: T: %1$d = author number, %2$s = topic field short name; %3$s = invalid field value T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid: %3$s
ar: قيمة حقل المؤلف %1$d %2$s غير صالحة:%3$s

note: T: %1$s = topic field short name; %2$s = invalid field value T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid: %2$s
ar: ‫ %1$s قيمة الحقل غير صالحة:%2$s

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
ar: يحتوي حقل المؤلف %1$d %2$s على%3$d اختيارات؛ الحد الأقصى هو%4$s اختيار/ات

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
ar: يحتوي الحقل %1$s على %2$d اختيار؛ الحد الأقصى هو%3$s  اختيار/ات.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
ar: يحتوي حقل المؤلف %1$d %2$s على %3$d كلمة;الحد الأقصى هو%4$s كلمة.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
ar: يحتوي حقل المؤلف %1$d %2$s على %3$d حرف; الحد الأقصى هو%4$s حرف.

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name
en: Author %1$d %2$s field is required
ar: حقل المؤلف%1$d %2$s مطلوب

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission [:sid:] Withdrawn
ar: التقديم [:sid:] إزالتها

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:sid:] is the numeric submission ID
en: The submission below has been withdrawn and is no longer assigned to you.
    	
    	[:sid:]. [:title:]
ar: تمت إزالة الإرسال التالي ولم يعد مخصصًا لك
    	
    	[:sid:]. [:title:]

note: T: %s = OpenConf
en: %s Home
ar: %s الرئيسية

note: T: Member Home = Committee Member Home Page (e.g., Reviewer Home Page)
en: Member Home
ar: الصفحة الرئيسية للعضو

en: Update Profile
ar: تحديث بيانات

en: Sign Out
ar: الخروج من النظام

en: Signed in as: %1$s (%2$d)
ar: مسجل ك: %1$s (%2$d)

note: T: %s = OpenConf
en: %s Peer Review and Submission Management System
ar: ‫%s تحكيم بالنظير  &amp;نظام تسيير المؤتمرات

note: T: %2s = OpenConf DO NOT REMOVE, ALTER, OR HIDE THIS COPYRIGHT NOTICE
en: Powered by <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>
ar: مدعوم من طرف <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>

note: T: %1s-%2s = YYYY-YYYY, %4$s = Zakon Group LLC DO NOT REMOVE, ALTER, OR HIDE THIS COPYRIGHT NOTICE
en: Copyright &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
ar: حقوق الملكية والنسخ;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: We have encountered a problem:
ar: واجهتنا مشكلة:

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Chair</a>.
ar: يرجى الاتصال ب <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">الرئيس</a>.

en: Please contact the system administrator.
ar: الرجاء الاتصال بمسؤول النظام.

en: file not available
ar: الملف غير متوفر

en: Completed
ar: مكتمل

en: Assigned
ar: الموعد المحدد

en: Last Update
ar: آخر تحديث

en: Reviewer
ar: محكم

note: T: Score = review score
en: Score
ar: نتيجة

en: Program is not available.
ar: البرنامج غير متوفر.

en: Links open in a new window
ar: وصلات فتح في نافذة جديدة

en: Mobile Program
ar: برنامج موبايل

note: T: Checking a box next to a session in the mobile program will highlight it
en: Check to highlight session
ar: تحقق لتمييز الجلسة

note: T: %ss = Authors
en: Authors
ar: المؤلفون

en: Discussant
ar: مناقش

en: Sessions
ar: الجلسات

en: Talks
ar: العروض التقديمية

note: T: Speakers = Presenters - used for mobile app tab, keep short
en: Speakers
ar: المقدمون

en: Search
ar: بحث

en: Location
ar: موقعك

en: About
ar: ‏‏معلومات

en: Invalid submission ID or format.
ar: خطا في رقم التقديم او التهيئة.

en: Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
ar: فضلا <a href="%1$s">حاول مرة أخرى</a>. إذا استمرت المشكلة، إتصل ب <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">المدير</a>

en: Unable to verify file upload.
ar: يستحيل التاكد من تحميل الملف.

en: The file failed to load.
ar: فشل تحميل الملف.

en: However, we were unable to update the database.
ar: لم نستطع تحديث قاعدة البيانات.

en: Submission ID %s file uploaded
ar: تم تحميل ملف التقديم رقم %s

en: Unable to find submission ID %s
ar: يستحيل إيجاد التقديم رقم %s

en: Password entered is not valid for submission ID %s
ar: كلمة السر المدخلة غير مطابقة مع التقديم رقم %s

en: Please have your file ready to upload before clicking the button below.  You will have %d minutes to upload the file once you click the button.
ar: فضلا حضر ملفاتك لتحميلها قبل النقر على الزر أدناه، سوف يكون لديك %d  دقيقية لتحميلها بعد النقر على الزر.

en: Select File for Upload
ar: إختر ملف للتحميل

en: CAPTCHA
ar: الكابتشا

en: CAPTCHA verification failed
ar: فشل التأكد من الكابتشا

en: CAPTCHA Check
ar: تأكد من الكابتشا

en: Unable to open file to check format
ar: يستحيل فتح الملف للتأكد من التنسيق

en: File uploaded does not match format selected
ar: الملف المحمل لا يوافق التنسيق المختار

en: File uploaded does not match format selected.  Please re-check and try again.  If you are unable to upload the file, contact the Chair.
ar: الملف المحمل لا يطابق التنسيق المختار،فضلا تأكد مرة أخرى. إذا لم تستطع تحميل الملف، إتصل بالمدير.

en: Assign Reviews
ar: تعيين التحكيمات

en: This feature is currently disabled
ar: هذه الميزة معطلة حاليا

en: Please go back and select at least one submission and one reviewer
ar: فضلا ارجع الى الخلف و إختر على الأقل تقديما واحدا و محكما واحدا

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
ar: قد لا تستطيع إدراج تحكيم للمحكم رقم %d.

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
ar: التحكيم رقم %1$d   يتعارض مع المحكم رقم %2$d.

en: You may not make assignments to submission ID %d.
ar: لا تستطيع إدراج تعيينات للتقديم رقم %d.

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
ar: لقد تم تعيين التقديم رقم   %1$d  للمحكم رقم %2$d.

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
ar: خطأ في تعيين التقديم رقم %1$d للمحكم رقم %2$d.

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
ar: تم تعيين التقديم رقم  %1$d  للمحكم رقم %2$d.

note: T: %1$s = reviewer name; $2$d = reviewer ID
en: Notification sent to %1$s (%2$d)
ar: تم إرسال تبليغ ل %1$s (%2$d)

note: T: %1$s = email address (do not change href); %2$s = reviewer name; %3$d = reviewer ID
en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
ar: يستحيل إرسال الإشعار عبر البريد الإلكتروني الى <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)

en: No submissions are available
ar: لا توجد اي تقديمات

en: Reviews
ar: استعراض

en: ID
ar: رقم

en: No reviewers have signed up yet
ar: لا يوجد أي محكم مسجل لحد الآن

en: Select Submission(s):
ar: اختر التقديم (ات):

en: Reviewers
ar: المحكمون

en: Select Reviewer(s):
ar: اختر المحكم (ين)

en: Tip: Click on ID, Name, or Reviews on the line below to re-sort this list (page will reload)
ar: نصيحة: انقر على رقم، إسم المستخدم، أو المحكمين في الخط السفلي لإعادة فرز الصفحة (سوف يتم تحديث الصفحة)

en: Option(s):
ar: خيار(ات):

en: Notify Reviewer(s)
ar: ابلغ المحكمين (ين)

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
ar: انقر على الخانة لإبلاغ المحكم (ين) أنه تم إدراج تقديمات للتحكيم

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Review(s) for the [:OC_confName:] submission below have been completed:
    
    [:title:]
ar: تم الانتهاء من مراجعات الأعمال التالية إلى [:OC_confName:]
    
    [:title:]

en: Review(s) Completed
ar: تم التحكيم

en: Unassign Reviews
ar: مراجعة إلغاء تعيين

en: Unable to retrieve information
ar: يستحيل استرداد المعلمومات

en: Committee Member
ar: عضو اللجنة

en: No reviews found
ar: لا توجد أية تعليقات

en: Bidding is not open
ar: الدعوات غير مفتوحة

en: Invalid submission or bid
ar: تقديم أو دعوة غير صالحين

en: Bid saved
ar: حفظ الدعوة

en: Unable to save bid
ar: يستحيل حفظ الدعوة

en: We were unable to automatically save your bid. This may have been due to your session timing out. Try opening up a new browser window, and signing in once again. Then revisit this window and click the Save Bid button below.
ar: لم نستطع تسجيل الدعوة آليا.قد يكون السبب إنتهاء الجلسة.حاول فتح نافذة جديدة، و تسجيل الدخول مرة اخرى.تم زيارة هذه الصفحة و نقر زر حفظ الدعوة.

en: We were unable to automatically save your bid (reason: %1$s).<br />Please use the Save Bids button below.
ar: لم نستطع حفظ الدعوة آليا (السبب:%1$s).<br />فضلا إستعمل زر حفظ الدعوة أدناه.

note: T: Bidding = reviewer bidding of submission for review
en: Bidding
ar: الدعوات

en: Bids saved
ar: حفظت الدعوة

en: <strong>Instructions:</strong> Select your bids from the pop-up menus in the Bid column, then click the <em>Save Bids</em> button at bottom.
ar: <strong>تعليمات:</strong> إختر الدعوة من قائمة الدعوات ثم انقر على زر <em>حفظ الدعوات</em>  في الاعلى.

en: Legend:
ar: عنوان تفسيرى:

en: All
ar: جميع

en: Filter
ar: صفى

en: Bid
ar: دعوة

en: view abstract
ar: عرض الملخص

en: Save Bids
ar: حفظ الدعوة

en: Bid on Submissions
ar: دعوة على تقديم

note: T: Bid options
en: In Conflict
ar: إعتراض

en: Low / No Expertise
ar: ضعيف / عديم الخبرة

en: Medium / Topic Knowledge
ar: متوسط / معرفة بالموضوع

en: High / Very Interested
ar: عالي / مهتم جدا

note: T: %1$d-%2$d = range of letters allowed (e.g., 5-50)
en: %1$d-%2$d characters: letters, numbers, @, period (.), hyphen (-)
ar: ‫%1$d-%2$d حروف،أعداد،نقطة (.)، صلة (-) أو  @

en: %d or more characters (any)
ar: %d+ حرف

en: Email me a copy of this review
ar: هذا التحكيم. أرسل لي نسخة من

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
ar: هذا مهم لسجلاتك أو في حالة وجود أي خطأ في التحديث.

en: Note that if your session times out, you will not receive an email; instead you should log back in right away to recover the review.
ar: لاحظ أنه في حالة إنتهاء الجلسة، لن تستقبل رسالة إلكترونية،إلا أنه يجب تسجيل الدخول  على الفور لإستعادة التحكيم.

en: I have completed the review
ar: لقد اكملت التحكيم

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
ar: انقر على هذه الخانة عند إكمال التحكيم، تستعمل هذه المعلومة فقط لمتابعة عدد التقديمات المميزة.تستطيع مراجعة التحكيم  حتى بعد نقر الخانة، الى أن ينتهي وقت التحكيم.

en: Discussion
ar: مناقشة

en: Discussions are closed
ar: المناقشات مغلقة

en: You do not have permission to access the discussion
ar: ليس لديك الحق في الإلتحاق بالنقاش

en: On
ar: ممكن

en: Off
ar: غير ممكن

en: Advocate
ar: المحامي

en: Notification:
ar: تبليغ:

en: sort by score
ar: فرز حسب العلامة

en: reverse sort order
ar: عكس طريقة الفرز

en: click to reverse sort order
ar: أنقر لعكس طريقة الفرز

en: sort by last posting time
ar: فرز حسب اخر مشاكة

en: Last Post
ar: آخر تعليق

en: sort by Submission ID
ar: فرز حسب رقم التقديم

en: Posts
ar: تعليقات

en: Go to first new post
ar: إذهب الى المشاركة الجديدية الأولى

en: Review must be completed prior to accessing discussion
ar: يجب إتمام التحكيم قبل الشروع في المناقشة

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s.  The time now is %2$s
ar: التوقيت حسب UTC %1$s,  %2$s الوقت الحالي هو

en: Discussion Threads
ar: مواضيع النقاش

en: Discussion Options
ar: خيارات المناقسة

en: Options saved
ar: حفظ الخيارات

en: Email Notification:
ar: تبليغ عبر البريد الالكتروني:

en: Receive email notification whenever a post is made for a submission you are assigned to
ar: إرسال رسالة إلكترونية في حالة ظهور أي مشاركة تخص تقديم منسب لك

en: Save Options
ar: حفظ الخيارات

en: Post Comment
ar: اكتب تعليق

en: Comment needs to include some text
ar: يحتاج التعليق إلى تضمين بعض النص

en: Discussion Post Notification
ar: إشعار رسالة المناقشة

en: A new post has been made in the discussion of submission:
ar: تم وضع تعليق جديد على مناقشة التقديم:

en: If you are already signed into OpenConf, you may view and reply to the post at:
ar: إذا كنت مسجل في نظام أوبن كونف، تستطيع معاينة أو الرد على المشاركات في :

en: Note that if the above web address is broken across multiple lines, you will need to copy/paste into one line.
ar: لاحظ أنه إذا كان هذا العنوان الإلكتروني مقطع على عدة سطور، يجب نسخ/لصق العنوان في سطر واحد.

en: The post follows below.
ar: المشاركة تتبع أدناه.

note: T: %s = Chair
en: Chair
ar: الرئيس

en: All Threads
ar: كل المواضيع

en: Submission ID %d Discussion
ar: مناقشة رقم التقديم %d

en: Preview Post
ar: معاينة التعليق

en: Preview Comment
ar: عرض التعليق

note: T: %d = review/program committee member ID
en: Member ID %d
ar: عضو رقم %d

en: No comments have been posted yet.
ar: لا يوجد أي تعليق الى حد الآن.

en: Add a Comment
ar: إضافة تعليق

en: Invalid thread ID
ar: رقم الموضوع غير صحيح

en: Discussions are currently closed
ar: المناقشات مغلقة حاليا

en: Please complete your review first
ar: فضلا أكمل تحكيمك اولا

en: Unable to retrieve upload file types
ar: يستحيل استرداد نوع الملف المحمل

en: IEEE eCopyright
ar: حق ملكية IEEE

en: Please go back and check that the correct submission ID and password were entered.
ar: فضلا، إرجع و تأكد من صحة رقم التقديم و كلمة السر.

note: T: Do not translate "Copyright Submission"
en: When you click on the <em>Copyright Submission</em> button below, you will be redirected to an IEEE server to process your copyright submission.
ar: عندما تنقر على زر <em>ملكية التقديم</em> أدناه، سوف توجه الى خادم IEEE لتنفيذ عملية ملكية التقديم.

en: Sign In
ar: تسجيل الدخول

en: Submit Copyright
ar: تقديم حقوق الطبع والنشر

en: Unable to retrieve upload file type
ar: يستحيل إسترداد نوع الملف المحمل

en: Upload Type
ar: نوع التحميل

en: Go
ar: إنطلق

en: File type
ar: نوع الملف

en: Invalid file type selected
ar: نوع الملف المحدد غير صالح

note: T: File Type (not format) T: Type = Submission Type (e.g., paper, poster)
en: Type
ar: النوع

en: There are no files available for viewing
ar: لا توجد ملفات متوفرة للعرض

en: Reviewers are not permitted access to this file type
ar: لا يمكن للمحكمين الوصول الى هذا النوع من الملفات

en: Unable to retrieve file type
ar: يستحيل التعرف على نوع الملف

en: File type access is not available
ar: لا يمكن الوصول لهذا النوع من الملفات

en: File is not available
ar: الملف غير موفر

note: T: %s = submission ID (number)
en: Submission ID %s file upload.
ar: تم تحميل ملف التقديم رقم %s.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file upload
ar: تم تحميل ملف التقديم رقم [:sid:]

en: The file failed to load
ar: فشل تحميل الملف

en: The file failed to load properly
ar: فشل تحميل الملف

en: Return to form
ar: العودة إلى النموذج

en: Total upload limit for this form is %s.
ar: إجمالي حد الإيداع لهذا النموذج هو%s.

en: Upload Files
ar: تحميل الملفات

en: Billing Address
ar: عنوان الفواتير

en: Card Number
ar: رقم بطاقة الائتمان

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
ar: 3 الرمز المكون على ظهر بطاقة الائتمان، أو 4 أرقام على الجبهة لAmEx

en: Card Code (CVV)
ar: رمز الحماية

en: Card Expiration
ar: انتهاء صلاحية بطاقة الائتمان

en: Total
ar: مجموع

en: Make Payment
ar: جعل الدفع

en: Credit Card
ar: بطاقة إئتمان

note: T: Check = bank check (used for payment)
en: Check
ar: شيك مصرفي

note: T: Bank Transfer = wire transfer (used for payment)
en: Bank Transfer
ar: التحويل المصرفي

en: Copyright&copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
ar: حقوة الملكية و النسخ;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: View Proceedings
ar: عرض المطبوعات

en: Proceedings
ar: المطبوعات

en: Unable to retrieve submissions
ar: يستحيل إسترداد التقديم

en: Nothing found
ar: لم يتم العثور على أي شيء

en: Proceedings are not available
ar: المطبوعات غير متوفرة

en: Please select proceedings to view:
ar: فضلا إختر مطبوعات للعرض:

en: Submission Summary
ar: ملخص التقديم

en: Submission summary is not available
ar: ملخص التقديم غير متوفر

en: Invalid proceedings selection
ar: إختيار المطبوعات غير صالح

en: Invalid submission ID
ar: رقم التقديم غير صالح

en: Submission is not available
ar: التقديم غير صالح

en: File viewing is not available
ar: عرض الملفات غير متاح

note: T: PDF refers to the Adobe PDF format, and is a link for download the program as a PDF file if available
en: PDF
ar: ملف PDF

note: T: Online event program
en: Program
ar: البرنامج

note: T: Session moderators and paper discussants
en: Session Chairs and Discussants
ar: رئيس الدورة والمناقشين

note: T: Session Moderators
en: Session Chairs
ar: ا

note: T: Paper Discussants
en: Discussants
ar: المناقشين

en: Program Preview
ar: معاينة البرنامج

en: Enter keycode below and click the <em>Preview</em> button to preview the program.  Access to some program features may be limited.
ar: أدخل رمز المفتاح أدناه وانقر فوق الزر <em> معاينة </ em> لمعاينة برنامج المؤتمر. قد يكون الوصول إلى بعض ميزات برنامج المؤتمر محدودًا.

en: Keycode
ar: الرمز

en: Preview
ar: معاينة

en: No program sessions were selected.
ar: لم يتم إختيار اي برنامج.

en: The program is not ready yet
ar: البرنامج غير مهيئ بعد

note: T: %s = conference short name
en: My %s Program
ar: برنامجي %s

en: add to calendar
ar: إضافة إلى التقويم

en: Unable to retrieve session presentation authors
ar: يستحيل إسترداد مؤلفي خيارات التقديمات

en: Unable to retrieve session presentations
ar: يستحيل إسترداد خيارات التقديمات

en: Session Info
ar: معلومات عن الجلسة

en: Program is not available
ar: البرنامج غير متوفر

en: Full Program
ar: كل البرنامج

en: Session is not available
ar: الجلسة غير متوفرة

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

note: T: Set = button to Set desired language if JavaScript is disabled
en: Set
ar: مفعل

en: If you would like to create a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the Create My Program button at the bottom of the page.  You may then save or print your personalized program through your browser.
ar: إذا كنت ترغب في إنشاء برنامج شخصي، أنقر على المربعات الخاصة بالجلسات التي ترغب في حضورها، ثم انقر على زر إنشاء برنامجي في أسفل الصفحة. يمكنك حينئذ حفظ أو طباعة برنامجك الشخصي من خلال المتصفح.

en: Session Chair
ar: رئيس الجلسة

note: T: Create My Program is a button used to create a personalized conference program
en: Create My Program
ar: إنشاء برنامجي الخاص

en: At-a-Glance Program
ar: البرنامج الاولي

en: Have a keycode?
ar: هل عندك رمز؟

en: This submission may not be viewed
ar: قد لا يمكن معاينة هذا التقديم

en: Email everyone in the above session
ar: البريد الإلكتروني للجميع في الجلسة أعلاه

en: No assignments found
ar: لا تعيينات وجدت

en: Your profile has been updated.
ar: تم تحديث بياناتك الشخصية.

en: Other
ar: أخر

en: Invalid credentials
ar: معلومات الحساب غير صحيحة

en: Your consent is required and is subject to our Privacy Policy linked above.
ar: موافقتك مطلوبة وتخضع لـ  سياسة الخصوصية .

en: A request has been received to reset the password for an account with %s.  Please follow the link below to set a new password.  If you did not make this request, you may ignore this message.
ar: وقد تلقت طلبا لإعادة تعيين كلمة المرور لحساب مع %s. يرجى اتباع الارتباط التشعبي أدناه لتعيين كلمة مرور جديدة. إذا كنت لم تتقدم بهذا الطلب، يمكنك تجاهل هذه الرسالة.

en: A message has been sent to your email address with a link to reset the password.
ar: تم ارسال رسالة لك مع ارتباط تشعبي لإعادة تعيين كلمة المرور.

en: Account Type
ar: نوع الحساب

en: If you do not have a password, enter your email address and click the "Reset Password" button
ar: إذا لم يكن لديك كلمة السر، أدخل عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك وانقر على "إعادة تعيين كلمة المرور" الزر

en: View Assignments
ar: عرض تعيينات

en: Invalid program request
ar: طلب برمجي غير صالح

en: Reviewer Comments
ar: تعليقات المحكمين

en: There are no reviewer comments as of yet
ar: لا توجد أي تعليقات للمحكمين الى حد الآن

en: Author Rebuttal
ar: طعن المؤلف

en: Submit Rebuttal
ar: تقديم طعن

en: A rebuttal entry has already been submitted
ar: لقد تم تقديم طعن

en: Your rebuttal has been recorded.
ar: لقد تم تسجيل طعنكم.

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
ar: لقد قام المولف بالطعن التالي للمحكمين:

en: We could not record your rebuttal.  It is displayed above so you may copy it and try again
ar: لم نستطع تسجيل طعنكم. يرجى نسخه من الحقل الفوقي و المحاولة مرة أخرى

en: Your rebuttal appears to be blank
ar: يظهر ان طعنكم فارغ

en: Request invalid
ar: طلب غير صالح

en: See Reviewer Comments
ar: معاينة تعليقات المحكمين

en: No author rebuttal
ar: لا يوجد رد من طرف المؤلف

en: All Rebuttals
ar: كل الطعون

en: Rebuttals
ar: الطعون

en: You are not assigned to this submission
ar: التقديم غير منسب لك

en: Your follow-up input is blank.
ar: حقل الرد المدخل فارغ.

en: You may only submit a follow-up comment once.
ar: تستطيع تقديم رد  واحد فقط.

en: Your follow-up has been recorded.
ar: لقد تم تسجبل ردك.

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
ar: قام أحد المحكمين بالملاحظة التالية لللرد على طعن المؤلف:

en: Rebuttal not found
ar: طعن غير موجود

en: Your Follow-up:
ar: ردك :

en: Submit Follow-up
ar: تقديم رد

en: View Reviewer Comments
ar: عرض ملاحظات المحكمين

en: Rebuttal Update
ar: تحديث الإعتراضات

en: No rebuttal made
ar: لا يوجد اي طعون

en: No reviewers have provided follow up comments
ar: لم يقم المحكمون بتقديم أي رد

en: Reviewer Follow-up:
ar: رد المحكم :

en: Responses
ar: ردود

en: Rebuttal
ar: طعن

en: view and respond to rebuttal
ar: عرض و الرد على الطعن

en: View Review Files
ar: عرض ملفات التحكيم

en: Reviewer ID is invalid.
ar: رقم المحكم غير صالح.

en: Unable to process request
ar: يستحيل معالجة الطلب

en: Session expired.  Please <a href="%s">sign in</a> again.
ar: إنتهت الجلسة.فضلا   <a href="%s">سجل الدخول</a>   مرة اخرى.

en: Unable to setup session to view review files
ar: يستحيل تعديل الجلسة للإطلاع على ملفات التحكيم

en: Unable to retrieve review files
ar: يستحيل استرداد ملفات المراجعة

en: There are no review files available for viewing
ar: لا توجد أية ملفات تحكيم للعرض

en: Select review file
ar: إختر ملف للتحكيم

en: You will have one hour from the time you sign in to retrieve review files.  After one hour, you will need to sign in again.
ar: لديك ساعة بعد تسجيل الدخول لإسترداد ملفات التحكيم. بعد مضي ساعة يجب إعادة تسجيل الدخول.

en: Review File
ar: ملف تحكيم

en: Upload Review Files
ar: تحميل ملفات المحكمين

en: Upload Review File
ar: تحميل ملفات التحكيم

en: Reviewer file upload is closed
ar: تحميل ملفات التحكيم مغلق

en: You do not have any submissions assigned
ar: لم ينسب لك أي تقديم

en: Unable to store file
ar: يستحيل تخزين الملف

en: Unable to update format.  Try again or notify Chair.
ar: يستحيل تحديث التنسيق، اعد المحاولة, إتصل بالمدير.

en: Submissions assigned for review:
ar: تقديمات منسبة للمحكمين:

en: Upload a submission review file
ar: تحميل ملف التحكيم

en: Re-uploading a review file for a submission will replace the existing file.
ar: إعادة تحميل ملف التحكيم يحل مكان الملف الموجود..

en: Shepherd Comments
ar: تعليقات الراعي

en: Shepherding is closed
ar: الراعي غير متوفر

en: View Shepherd Comments
ar: عرض تعليقات الراعي

en: Note: Session times out after %d minutes of inactivity
ar: تذكرة: تنتهي الجلسة بعد %d دقيقة من اللا نشاط

en: Shepherd
ar: الراعي

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s. This web page was last loaded at %2$s.
ar: جميع الأوقات تستخدم التوقيت العالمي المنسق %1$s. تم تحميل صفحة الويب هذه آخر مرة في %2$s.

en: Submissions
ar: التقديمات

en: Unable to update format.  Try again or contact us.
ar: يستحيل تحديث التنسيق، حاول مرة أخرى أو اتصل بنا.

en: New Post
ar: تعليق جديد

en: A new post has been made to the discussion of submission:
    				
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
ar: تم وضع تعليق جديد على مناقشة التقديم:
    ‬
    ‏‫				
    ‬
    ‏‫[:sid:]. [:title:]
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫- - - - - - -
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫[:commentorfile:]
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫- - - - - - -
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫[:url:]
    ‬

en: Shepherd %d
ar: الراعي %d

en: Session timed out
ar: انقضت مهلة الجلسة

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Initiate Submission button below once.
ar: فضلا تأكد من كل المدخلات، و أن كل الحقول معبأة.بعدها أنقر على زر"قم بالتقديم" أدناه مرة واحدة.

en: Initiate Submission
ar: القيام بتقديم

en: Transaction Failed
ar: الصفقة فشلت

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
ar: كان دفعتك ناجحة، ولكن لم نتمكن من إصدار هوية تقديم

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
ar: إعادة توجيه ... اضغط <a href="%s">هنا</a> إذا لم يتم تحديث الصفحة تلقائيا في 10 ثانية.

en: Your payment could not be verified.  Please contact us for further assistance.
ar: ولم يتسن التحقق من الدفع. يرجى الاتصال بنا للحصول على مزيد من المساعدة.

en: The transaction failed for the following reason(s):
ar: فشلت الصفقة وذلك للأسباب التالية:

en: Submission Fee
ar: رسوم تقديم

en: Payment Type
ar: نوع الدفع

en: Submission Information
ar: معلومات التقديم

en: Payment Information
ar: معلومات الدفع

en: Language
ar: اللغة

en: Please check back
ar: فضلا أعد التأكد

en: Review and Program Committees
ar: تحكيم &amp; لجان البرنامج

en: Sign Up
ar: التسجيل في النظام

en: Enter
ar: أدخل

en: Committee sign-in is closed
ar: التسجيل في اللجنة مغلق

note: T: Leave as X - it indicates closing the privacy banner box
en: X
ar: ‫X

en: This website uses cookies to provide essential services only.
ar: يستخدم هذا الموقع ملفات تعريف الارتباط لتقديم الخدمات الأساسية فقط.

en: Recommendation
ar: توصية

en: Committee Comments
ar: تعليقات اللجنة

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
ar: يجب إدراج الأسباب في كافة التقديمات، هذا يساعدنا في إتخاذ القرار في حالة تعارض المحكمين.

en: You are not listed as being on the program committee
ar: أنت غير مسجل كعضو في لجنة البرنامج

en: Submit Recommendation
ar: تقديم توصية

en: Email Reviewers
ar: إرسال رسالة إلكترونية للمحكمين

en: This submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.  Below is the information provided.  If you were attempting to submit a review, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s">try again</a>.  If the problem persists, please contact the Chair.
ar: هذا التقديم لم يتعد نظام أمن الموقع،قد يكون السبب أنك أعدت تسجيل الدخول أم وجهك موقع أخر الى موقعنا. المعلومات المدخلة في الأسفل، إذا كنت تريد القيام بتقديم، أطبع المعلومات ثم أنسخها/لصقها في ملف جديد لإعادة إدخالها. ثم  <a href="%s">حاول مرة أخرى</a>. إذا استمرت المشكلة، إتصل بالمدير.

en: Recommendation has been submitted.
ar: لقد تم تقديم التوصية.

en: Return to Recommendation
ar: العودة إلى توصية

en: An account for the email address entered already exists.  Would you like to <a href="%1$s">Sign In</a> or <a href="%2$s">Recover Username</a>?
ar: يوجد لدينا حساب مسجل بهذا العنوان الإلكتروني. هل تريد <a href="%1$s">الدخول</a> أو <a href="%2$s">إسترجاع إسم المستخدم</a>?

note: T: $1$d and $2$d = range of characters permitted (e.g., 5 and 50)
en: Username must be between %1$d and %2$d characters: letters, numbers, period, hyphen, @
ar: يجب ان يكون إسم المستخدم بين %1$d و %2$d حروف:حروف،أرقام،نقطة،صلة،@

en: Username is already taken; select a different username (or <a href="%s">Sign In</a> if you already registered)
ar: هذا الإسم مستخدم، إختر إسما أخر (أو   <a href="%s">سجل الدخول</a> إذا كنت مسجلا من قبل   )

note: T: %d = number of characters
en: Password must be at least %d characters
ar: يجب أن تكون كلمة المرور %d حروف على الأقل

en: Personal Info
ar: معلومات شخصية

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
ar: للمساعدة في مطابقة التقديمات مع المحكمين والجلسات، فضلا إختر المنطقة المناسبة لتقديمك

en: Comments to Chair
ar: تعليقات للمدير

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Account
ar: حساب

en: Download
ar: تحميل

en: Email Username
ar: إرسال إسم المستخدم  على البريد الإلكتروني

note: T: %s = conference short name (e.g., CONF2012)
en: Your username for accessing the %s OpenConf system is:
ar: إسم المستخدم المستعمل لدخول نظام أوبن كونف %s هو :

en: Username Recovery
ar: إسترداد إسم المستخدم

en: We have emailed your username.  Once you receive it, you may <a href="%s">sign in here</a>.
ar: لقد أرسلنا إسم المستخدم عبر اليريد الإلكتروني. فور إستلامه، تستطيع <a href="%s">تسجيل الدخول هنا</a>.

en: Please enter the email you registered with below
ar: فضلا أدخل البريد الإلكتروني المسجل به أدناه

en: View Submissions
ar: عرض التقديمات

en: Settings prohibit viewing additional submission information
ar: الإعدادات تمنع عرض معلومات إضافية عن التقديم

en: No submissions have been made yet.
ar: لم يقم أي تقديم إلى الآن.

en: Note: <b>bold</b> submission titles indicate ones assigned to you
ar: ملاحظة: تظهر التقديمات الموجهة لكم بعنوان داكن

en: view
ar: عرض

en: There are no submissions available for you to view.
ar: لا تتوفر لديك أي تقديمات للعرض.

en: File Retrieval
ar: استرداد الملف

note: T: %s = filename (e.g., 1.pdf)
en: Invalid submission file: %s
ar: خطا في ملف التقديم: %s

en: You appear to have a conflict with this submission
ar: يظهر ان لديك إعتراض مع هذا التقديم

en: You do not have permission to retrieve this submission
ar: ليس لديك الحق في إسترداد هذا التقديم

en: Your session timed out prior to your submission being completed.  Would you like to submit it now?
ar: إنتهت الجلسة قبل إكتمال التقديم، هل تريد التقديم الآن؟

en: Submit
ar: تقديم

en: Email does not match username.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لا يطابق إسم المستخدم.

en: You may change this password at any time by signing in to the OpenConf system and updating your profile.
ar: تستطيع تغيير كلمة السر في أي لحظة، عبر الدخول على نظام أوبن كونف و تحديث  بياناتك.

en: We have emailed you a new password.  Once you receive it, please <a href="%s">sign in</a> and change it.
ar: لقد ارسلنا لك كلمة سر جديدة، بعد إستلامها، فضلا <a href="%s">سجل الدخول</a> ثم قم بتغييرها.

en: We have reset your password, but have been unable to email it to you.  Please contact the administrator.
ar: لقد قمنا بإعادة تهيئة كلمة السر الخاصة بك، إلا اننا لم نقدر على إرسالها لك، فضلا إتصل بالمدير.

en: Please enter your username and the email you registered with below
ar: فضلا أدخل إسم المستخدم و عنوان البريد الإلكتروني  المسجل بهم أدناه

en: forgot username?
ar: هل نسيت إسم المستخدم؟

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
ar: مرفوض : محتوى غير مناسب للحدث أو لديه القليل من الإستحقاق

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
ar: رفض محتمل :عيوب في المحتوى أو العرض أو طريقة الكتابة جد رديئة

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
ar: ميول لرفض هامشي: عيوب ليست شديدة; جهود كبيرة مطلوبة لقبوله إلا أن المحتوى قد غطي أدبيا بطريقة جيدة

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
ar: ميول لقبول هامشي: محتوى ذو إستحقاق، إلا أنه ينبغي و يمكن تحسين الوضوح، التكملة، أو/و الكتابة

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
ar: قبول واضح : المحتوى، العرض، و الكتابة ذو مهارات مهنية، قد نوصي ببعض التحسينات و لكن قد يقبل كما هو

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
ar: يجب أن يقبل : مرشح كتقديم مرموق. التحسينات المطلوبة  كافية

en: Submission Categorization
ar: تصنيف التقديم

en: Category
ar: الصنف

en: Highly theoretical
ar: نظري للغاية

en: Tends towards theoretical
ar: يميل نحو النظرية

en: Balanced theory and practice
ar: متوازن بين النظري والتطبيقي

en: Tends toward practical
ar: يميل نحو التطبيقي

en: Highly practical
ar: تطبيقي جدا

en: Overall Value Added to the Field
ar: القيمة الإجمالية المضافة للمجال

en: Value
ar: القيمة

en: Check as many as appropriate
ar: إختر القدر الذي يناسب

en: New information
ar: معلومات جديدة

en: Valuable confirmation of present knowledge
ar: تأكيد لقيمة المعرفة الحالية

en: Clarity to present understanding
ar: الوضوح في تقديم المفهوم

en: New perspective, issue, or problem definition
ar: وجهة نظر، إصدار،أو تعريف بمشكلة

en: Not much
ar: ليس كثيرا

en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
ar: مدى إلمام المحكم بالموضوع

en: Familiarity
ar: إلمام

en: Relates to the confidence you have in your review
ar: متعلق بثقتك في تحكيمك

en: Low
ar: منخفض

en: Moderate
ar: معتدل

en: High
ar: مرتفع

en: Is this submission a candidate for the best submission award
ar: هذا هذا التقديم مرشح لجائزة أفضل تقديم

en: Best Sub.
ar: أحسن تقديم.

en: Unsure
ar: غير متأكد

en: Is the submission length appropriate
ar: هل طول التقديم مناسب

en: Length
ar: طول

en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
ar: إذا تعرفت على المؤلف من قراءة التقديم،بماذا يختلف هذا التقديم عن سابقيه في نفس المجال؟يعني،هل هو نفس التقديم، أم يختلف على سابقيه طفيفا، بإضافة معلومات جديدة أو لا يحتوي على جديد

en: Prior Work Diff.
ar: مختلف عن العمل السابق

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
ar: نستعمل هذه الإقتراحات لتقسيم التقديمات على جلسات المؤتمر، و ليس لتحديد إذا ما تم قبول التقديم)

en: Totally or largely different from other submissions
ar: مختلف كليا أو عموما عن التقديمات الأخرى

en: Moderately different from other submissions
ar: إختلاف معتدل عن التقديمات الأخرى

en: Totally or largely identical to other submissions
ar: متشابهة كليا أو عموما لتقديمات أخرى

en: Don't know
ar: لا اعرف

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
ar: أي من هذه الجلسات تكون أقرب لهذا التقديم

en: Session(s)
ar: الجلسة/ الجلسات

en: Comments for the Authors
ar: ملاحظات للمؤلفين

en: Author Comments
ar: ملاحظات المؤلف

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
ar: يرحب بكل التعليقات البناءة الموجهة للمؤلفين.

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
ar: تعليقات للجنة برنامج المؤتمر (لن تظهر هذه التعليقات للمؤلفين)

en: PC Comments
ar: تعليقات لجنة البرنامج

en: Review
ar: تحكيم

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Review of submission [:sid:]
ar: تحكيم التقديم رقم [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:] submitted to [:OC_confName:].  Note that you will receive this email even if an error occurred during submission.
    
    [:fields:]
ar: هذه نسخة من تحكيمك للتقديم رقم  [:sid:] الموجه الى [:OC_confName:].ستصلكم هذه الرسالة الإلكترونية حتى قي حالة خطا في التقديم
    
    [:fields:]

en: We were unable to send copy of the review via email
ar: لم نقدر على إرسال نسخة من التحكيم عبر البريد الإلكتروني

en: Your review has not been saved.
ar: لم يتم حفظ تعليقك.

en: Unable to add sessions
ar: يستحيل إضافة جلسات

en: Review has been submitted.
ar: تم تقديم التحكيم..

en: However as not all required questions were answered, the review was not marked as completed.
ar: لانه لم يتم الجواب على كل الاسئلة، لم يؤشر على التحكيم بعلامة مكتمل.

en: Return to Review
ar: عودة إلى التحكيم

note: T: Member = Committee Member -- see "Member Home" string
en: Return to Member home page
ar: إرجع الى صفحة اللجنة الرئيسية

en: TIP: Use a local text editor to write your review, and then select/copy the information below.  This way, in case of a network outage, you won't lose the review.
ar: توصية: إستعمل برنامج نصي لمراجعة تحكيمكم، ثم أنسخ/لصق المعلومات. بهذه الطريقة تحفظ تحكيمك في حالة إنقطاع الشبكة أو ظهور مشكلة أخرى.

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away to recover the review.
ar: لاحظ أنه في حالة إنتهاء الجلسة، لن تستقبل رسالة إلكترونية،إلا أنه يجب تسجيل الدخول  على الفور لإستعادة التحكيم.

en: Submit Review
ar: تقديم تحكيم

en: Sample Review Form - Fill in and submit review by clicking the submission title on main reviewer page
ar: عينة من نموذج التحكيم- إملأ و قدم التحكيم بالنقر على عنوان التقديم  في صفحة التحكيم الرئيسية

en: Should your session timeout while filling out this review, log back in right away as we may be able to recover your review.
ar: في حالة ملء النموذج و إنتهت الجلسة ، أعد تسجيل الدخول  على الفور لإستعادة التحكيم.

en: Sample Review
ar: عينة من التحكيم

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Either the submission does not exist, or you have not been assigned it for review.  If this is in error, please contact the <a href="mailto:%s?subject=Review error">Chair</a>.
ar: إما ان التقديم غير موجود، أو أنه لم يدرج في قائمة تحكيمك. إن وجد أي خطأ، فضلا إتصل ب <a href="mailto:%s?subject=Review error">المدير</a>.

en: Submissions to Review:
ar: تقديمات للتحكيم:

en: You do not have any submissions to review.
ar: لا يوجد لديك أي تقديم للتحكيم.

en: A <a href="%s" target="_blank">blank review form</a> (that opens in a separate window) is available for you to print out if you prefer writing it out before typing it in.
ar: <a href="%s" target="_blank">نموذج تحكيم جديد</a>(يفتح في نافذة جديدة) متوفر للطباعة في حالة إستحبابك كتابة المعلومات قبل إدخالها في الصفحة.

en: Review completed
ar: تم التحكيم

en: Review not yet completed
ar: لم يكتمل التحكيم

en: Title - click for review form
ar: العنوان - أنقر للحصول على صفحة التحكيم

en: review form for submission ID %d
ar: صفحة التحكيم الخاصة بالتقديم رقم %d

en: Delete Review Assignments
ar: حذف التعليق

en: Delete review data and unassign review(s)?
ar: حذف بيانات المراجعة والاستعراض إلغاء تعيين؟

en: Submissions to Advocate:
ar: الدفاع عن التقديمات:

en: You do not have any submissions to advocate.
ar: لا يوجد لديك أي تقديم للدفاع عنه.

note: T: Recom. = Recommendation (e.g., Accept, Reject) [abbreviate if possible]; Score = Average reviews score
en: Recom.
ar: توصيات.

en: Title - click for recommendation form
ar: العنوان - أنقر للحصول على صفحة التوصيات

en: see reviews and make recommendation for submission ID %d
ar: راجع التحكيمات و قم بتوصية للتقديم رقم :%d

en: Submission ID %d was not found
ar: رقم التقديم %d غير موجود

en: You do not have permission to see the reviews for this submission
ar: ليس لديك الإذن للإطلاع على التحكيم الخاص بهذا التقديم

en: Submission ID %s
ar: تقديم رقم %s

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Username and/or password not valid.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please <a href="../author/contact.php">contact the Chair</a>.
ar: خطأ في إسم المستخدم أو/و  كلمة السر،فضلا أعد المحاولة. إذا إستمرت المشكلة في تسجيل الدخول، فضلا إتصل ب <a href="mailto:../author/contact.php">المدير</a>.

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Incorrect username or password.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please contact the <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">Chair</a>.
ar: خطا في إسم المستخدم أو كلمة السر ،فضلا أعد المحاولة. إذا إستمرت المشكلة في تسجيل الدخول، فضلا  إتصل ب <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">الرئيس</a>.

en: Incorrect username or password.  Please try again below or <a href="%s">click here to reset your password</a>.
ar: خطا في إسم المستخدم أو كلمة السر،فضلا أعد المحاولة أدناه أو <a href="%s">أنقر هنا لإعادة تهيئة كلمة السر</a>.

en: If you click the "<em>forgot</em>" links, we will be glad to help you out.
ar: إذا نقرت على رابط "<em>نسيت</em>" ، يشرفنا أن نساعدك.

en: Your session has timed out or you did not sign in properly.  Please sign in again.
ar: لقد إنتهت جلستك أو أنك لم تسجل الدخول بطريقة صحيحة، فضلا سجل الدخول مرة أخرى.

en: It appears you were filling out a review form -- by signing back in right now with the same username, you will have the option to save the review.
ar: يظهر انك كنت تملأ نموذج التحكيم &#8211; بإعادة تسجيل الدخول الآن بنفس إسم المستخدم، سوف يكون لديك الخيار لحفظ التحكيم.

en: Committee Signup
ar: تسجيل في اللجنة

en: You already appear to be signed into a committee account.  Please <a href="%s">sign out</a> first before trying to create a new account.
ar: يظهر أنك قد سجلت الدخول على حساب عضو من اللجنة. فضلا  <a href="%s">سجل الخروج</a>  قبل إنشاء حساب جديد.

en: Program Committee Signup
ar: التسجيل في لجنة البرنامج

en: Committee sign-up is closed
ar: التسجيل في اللجنة مغلق

en: Program Committee
ar: لجنة البرنامج

en: Reviewer Committee Signup
ar: التسجيل في لجنة التحكيم

en: Review Committee
ar: لجنة المحكمين

en: The keycode entered is incorrect.  Please click on the Back button to try again.  If you are still unable to access the committee sign up page, please contact the Chair.
ar: الرمز المدخل غير صحيح. فضلا انقر على زر الرجوع ثم اعد المحاولة.إذا لم تستطع الوصول الى صفحة التسجيل في اللجنة،فضلا إتصل بالمدير.

en: Thank you for signing up.   We have emailed you a confirmation with your information.
ar: شكرا لتسجيلك. لقد أرسلنا لك رسالة إلكترونية تأكيدية تحتوي معلوماتكم.

note: T: Use care when translating the href - "mailto" and "subject" are not translated.  %2%s = event short name (e.g., CONF2012)
en: If you have any questions, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">Chair</a>
ar: إذا كانت لديك أية اسئلة، فضلا إتصل ب<a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">المدير</a>

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:committee:] will be either "Program Committee" or "Review Committee"; [:OC_pcemail:] is an email address
en: Thank you for signing up for the [:OC_confName:] [:committee:].  Below is the information you provided.  If you have any questions, please contact [:OC_pcemail:] or reply to this email.
    
    [:fields:]
ar: شكرا لتسجيلك في [:OC_confName:] [:committee:]. المعلومات التي قدمتمها موجودة أدناه. إذا كانت لديك أية أسئلة، فضلا إتصل على[:OC_pcemail:] أو رد على هذه الرسالة الإلكترونية. 
    
    [:fields:]

en: Reviewer ID
ar: رقم المحكم

en: Your profile has been successfully updated.  <a href="%s">Return to the main Committee page</a>.
ar: تم تحديث بياناتك الشخصية بنجاح.<a href="%s">إرجع الى صفحة اللجنة الرئيسية </a>.

en: Committee Member Profile Updated
ar: تم تحديث الملف الشخصي الخاص بعضو اللجنة

en: Your profile has been updated.  The submitted information follows below:
    
    [:fields:]
ar: تم تحديث بياناتك الشخصية.المعلومات المدخلة معروضة أدناه:
    
    [:fields:]

en: Current password is not correct
ar: كلمة السر الحالية غير صالحة

en: Make the changes you want below, then enter your password for verification and click the <em>Update Profile</em> button at the bottom.
ar: قم بالتعديلات التي تريدها أدناه،ثم أدخل كلمة السر للتأكد ثم إضغط على زر <em>تحديث البيانات</em>.

en: Enter your current password and click the <em>Update Profile</em> button
ar: أدخل كلمة المرور و أنقر على زر <em>تحديث البيانات</em>

en: Current Password
ar: كلمة السر
