OpenConf 7.40 - en to ru translation catalogue (680 entries)

en: Email Chair
ru: Отправить e-mail в оргкомитет

en: Fields not correctly filled out
ru: Поля заполнены некорректно

en: %s field empty or invalid
ru: Поле %s пусто или заполнено некорректно

en: Name
ru: Имя

note: T: %s = field name
en: %s field is required
ru: Требуется заполнение поля %s

en: Consent
ru: Согласие

en: Subject
ru: Тема

note: T: Email Subject Line
en: Message
ru: Сообщение

en: An error occurred sending out the email.
ru: Произошла ошибка при отправке электронной почты.

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Please correct the following:
ru: Исправьте следующее:

en: I consent to the collection of my personal information and to receive emails about the message below.
ru: Я согласен с тем, что моя личная информация может быть собрана и получать электронные письма о следующем сообщении.

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Send Email
ru: Отправить e-mail

en: Edit Submission
ru: Редактировать поданный реферат

en: View Submission
ru: Просмотр pеферат

en: Submission edits are no longer available.
ru: Редактирование рефератов больше не допускается.

en: Submission ID is invalid
ru: ID

en: Submission ID or password entered is incorrect
ru: Введённые ID реферата или пароль некорректны

en: Unable to retrieve submission
ru: Невозможно восстановить реферат

en: Unable to edit submission
ru: Невозможно pедактировать реферат

en: Invalid request
ru: Недопустимый запрос

en: There is a %1$d hour timeout for editing the submission.  Please <a href="%2$s">edit submission</a> once again
ru: Произошло завершение сеанса после %1$d часов редактирования реферата.  Пожалуйста, <a href="%2$s">отредактируйте реферат</a> заново

en: Unable to retrieve author(s) information
ru: Невозможно  восстановить информацию об авторе(ах)

en: Unable to retrieve topic(s) information
ru: Невозможно восстановить информацию о тематических направлениях

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Leave these fields blank if you do not want to change the password
ru: Оставьте эти поля пустыми, если вы не хотите изменять пароль

en: New Password
ru: Новый пароль

en: Invalid submission
ru: Недопустимый реферат

en: Please check the following:
ru: Пожалуйста, проверьте следующее:

en: Unable to update submission
ru: Невозможно обновить реферат

en: Unable to update authors or topics (2)
ru: Невозможно обновить информацию об авторорах или направлениях (2)

en: Unable to add one or more authors or topics.
ru: Невозможно добавить одного или нескольких авторов или тематических направлений.

en: Unable to update topics
ru: Невозможно обновить тематику

en: Unable to add topics
ru: Невозможно добавить тематические направления

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission Update ID [:sid:]
ru: Обновление реферата с ID [:sid:]

en: Submission ID
ru: ID реферата

en: The submission has been updated.  Below is the information submitted.
ru: Доклад был обновлён. Ниже представлена поданная информация.

en: A copy has also been emailed to the contact author.  If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact the <a href="%s">Chair</a>.
ru: Копия также отправлена по контакту автора. Если вы столкнулись с какими-либо проблемами или <em>не</em> получили e-mail в течение 24 часов, обратитесь в <a href=“%s”>оргкомитет</a>.

en: Emails will be sent to:
ru: Подтверждение будет отправлено по адресу:

en: Submit Changes
ru: Применить изменения

en: Cancel Changes
ru: Отменить изменения

en: Processing...
ru: Обработка...

en: forgot ID?
ru: забыли ID?

en: Password
ru: Пароль

en: forgot password?
ru: забыли пароль?

en: There is a %d hour limit to complete updates
ru: У вас есть не более %d часов на редактирование реферата в рамках одной сессии

en: Email Submissions
ru: Отправлять рефераты по e-mail

en: Email address entered is invalid
ru: Введённый адрес e-mail недействителен

en: Error checking for submissions
ru: Ошибка при проверке рефератов

en: We did not find any submissions where the contact author's email is %s
ru: Мы не нашли никаких рефератов, для которых указана контактная электронная почта автора %s

en: Per your request, here is a list of submissions made to the %s OpenConf system with you listed as the contact:
ru: По вашему запросу сообщаем вам список рефератов, зарегистрированных в системе %s OpenConf, в которых вы указаны как контактный автор:

en: List of submissions made
ru: Список поданных рефератов

en: We have emailed the list of submissions for which you are the contact author.
ru: Мы отправили вам список рефератов, для которых вы указаны как контактный автор.

en: Please enter your email address below and click on <em>Email Submissions</em>.  We will then email you a list of submissions for which you are the contact author.
ru: Пожалуйста, введите ваш адрес электронной почты ниже и нажмите <em>Отправить мой список рефератов по e-mail</em>.  Затем мы отправим вам перечень рефератов, для которых вы являетесь контакным автором.

en: View File
ru: Показать файл

en: Files may no longer be viewed
ru: Файлы больше не могут быть показаны

en: Unable to view file
ru: Невозможно показать файл

en: File does not exist
ru: Файл отсутствует

en: Reset Password
ru: Изменить пароль

en: Error checking submission ID
ru: Ошибка при проверке ID реферата

en: Submission ID or contact author's email invalid.
ru: ID реферата или e-mail автора некорректны.

en: Please contact the <a href="%s">Chair</a>.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с <a href=“%s”>Оргкомитетом</a>.

en: Unable to update password
ru: Невозможно обновить пароль

note: T: $s = conference short name (e.g., CONF2012)
en: Per your request, we have issued you a new password for accessing the %s OpenConf system.  The new password is:
ru: По вашей просьбе мы выдали вам новый пароль для доступа к системе %s OpenConf.  Новый пароль:

en: You may change this password by signing in to the OpenConf system and editing your submission.
ru: Вы можете изменить этот пароль, войдя в систему OpenConf и отредактировав ваш реферат.

en: Author Password Reset
ru: Сброс пароля автора

en: We have emailed you a new password.
ru: Новый пароль отправлен вам по электронной почте.

en: Please enter your submission id and the contact author's email below
ru: Введите ID реферата и контактный e-mail автора ниже

en: Check Status
ru: Проверить статус

en: Check Status is not available.
ru: Проверка статуса недоступна.

note: T: Submission Title
en: Title
ru: Название

note: T: Submission Status
en: Status
ru: Статус

en: Pending
ru: В ожидании

en: Reviewer %s
ru: Рецензент %s

en: Author %d missing last name
ru: Автор %d : пропущена фамилия

en: Author %d email is not unique
ru: Электронная почта автора %d не уникальна

en: Authors information missing
ru: Отсутствует информация об авторе

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
ru: Одно или несколько полей данных об авторе пропущены. Пожалуйста, вводите авторов последовательно.

en: Contact author invalid
ru: Контакт автора недействителен

en: Contact author email does not seem valid
ru: Адрес электронной почты автора выглядит некорректно

en: %s field does not appear to be valid
ru: Поле %s выглядит как недействительное

note: T: Filter = Verb, "to filter", based on specified topic option
en: Topic
ru: Тематика

en: File size too large
ru: Слишком большой размер файла

en: File format invalid
ru: Неверный формат файла

en: Also, re-select the file
ru: Также выберите файл повторно

en: File missing
ru: Файл пропущен

en: File did not upload properly
ru: Файл не был загружен должным образом

en: Password must be entered twice
ru: Пароль должен быть введён дважды

en: Passwords entered do not match
ru: Введённые пароли не совпадают

en: We are still waiting for the list of topics to be finalized before opening up for submissions. Please check back later.
ru: Мы все еще ждём решения логклмитета по окончательному списку направлений. Пожалуйста, зайдите позже.

en: Author
ru: Автор

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked above.
ru: Я соглашаюсь на сбор и использование моей личной информации, включая получение электронных писем, для деятельности, в соответствии с Политики конфиденциальности.

en: I have also obtained the consent of all other individuals whose information I provide.
ru: Я также получил согласие всех других лиц, чья информация я предоставляю.

en: Submission Title
ru: Название реферата

en: Submission Type
ru: Тип реферата

en: Student
ru: Студент

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: General Information
ru: Общая информация

en: Honorific
ru: Почётный

en: First/Given Name
ru: Имя

en: First Name
ru: Имя

en: Last/Family Name
ru: Фамилия

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Position/Title
ru: Должность / титул

en: Position
ru: Должность

en: Organization
ru: Организация

en: Department/Division
ru: Кафедра/Отдел

en: Address
ru: Адрес

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: City
ru: Город

en: State/Province
ru: Штат/Провинция/Область

en: Postcode/Zip
ru: Индекс

en: Country
ru: Страна

en: Telephone
ru: Телефон

en: Web Site
ru: Сайт

en: Facebook Page
ru: Страница Facebook

en: Twitter Page
ru: Страница Twitter

en: LinkedIn Page
ru: Страница LinkedIn

en: Photo Link
ru: Фото ссылка

en: Photo
ru: Фото

en: Presenter
ru: Докладчик

en: Biography
ru: Биография

en: Contributor Role
ru: Pоль участника

en: Conceptualization
ru: Концептуализация

en: Data curation
ru: Курация данных

en: Formal Analysis
ru: Формальный анализ

en: Funding acquisition
ru: Финансирование приобретения

en: Investigation
ru: Изучение

en: Methodology
ru: Mетодология

en: Project administration
ru: Администрация проекта

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Software
ru: Програмное обеспечение

en: Supervision
ru: Надзор

en: Validation
ru: Проверка

en: Visualization
ru: Визуализация

en: Writing - original draft
ru: Написание - оригинальный проект

en: Writing - review & editing
ru: Написание - обзор и редактирование

en: Author(s)
ru: Автор(-ы)

en: Contact Author
ru: Связаться с автором

en: Author who will serve as the point of contact for correspondence about the submission.
ru: Автор, ответственный за переписку.

en: Alternate Contact
ru: Дополнительный контакт

en: Alternate contact information, such as personal email address or telephone number; used only if unable to contact using above email address.
ru: Дополнительная контактная информация: номер телефона или адрес электронной почты, который будет использован только в том случае, если не удастся связаться по адресу электронной почты, указанному выше.

en: Topic Areas
ru: Тематические направления

en: Topic(s)
ru: Тематика

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
ru: Для упрощения процесса определения рецензента и секции для вашего доклада, пожалуйста, выберите область(и), наиболее близкие к вашему докладу

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Abstract
ru: Аннотация

en: Content
ru: Содержание

note: T: File = table header used for file column
en: File
ru: Файл

en: File size limit is %s.
ru: Ограничение размера файла составляет %s.

en: Re-enter Password
ru: Введите пароль повторно

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Please enter a password you will remember. The submission ID, which you will receive via email upon submission of this form, along with this password will allow you to make future changes to this submission.
ru: Введите пароль, который вы будете помнить. ID реферата, который вы получите по электронной почте после отправки данной формы, наряду с этим паролем, позволят вам вносить будущие изменения в данный реферат.

en: Optional Comments
ru: Необязательные комментарии

en: Comments
ru: Комментарии

en: Submission
ru: Доклад

en: Submissions are closed.
ru: Подача рефератов закрыта.

en: Unable to verify whether submission has already been made
ru: Невозможно проверить, произведена ли уже подача реферата

en: This submission appears to already have been made; please check your email for a confirmation.
ru: Этот реферат уже был представлен; проверьте свою электронную почту для подтверждения.

en: You may review or edit the submission <a href="%s">here</a>.
ru: Вы можете рецензировать или редактировать реферат <a href="%s">здесь</a>.

en: Please contact the Chair with any questions.
ru: Обращайтесь к членам оргкомитета по любыми вопросами.

en: unable to process submission
ru: невозможно обработать реферат

en: unable to get submission ID
ru: невозможно получить ID реферата

en: unable to add one or more authors, but submission added.  Please edit submission.
ru: невозможно добавить одного или нескольких авторов, однако реферат добавлен. Пожалуйста, отредактируйте его.

en: unable to add submission topic, but submission and authors added
ru: невозможно добавить тематическое направление реферата, но реферат и его авторы добавлены

en: uploaded
ru: загружен

en: NOT uploaded
ru: НЕ загружен

en: Your file failed to load properly.  Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
ru: Ваш файл не загружается нормально.  Попробуйте выполнить <a href="%s">загрузку только этого файла</a> или свяжитесь с оргкомитетом.

note: T: [:code:] should be left untranslated
en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us.</strong></p>
    
    <p><strong>Below is the information submitted. We have also emailed a copy to the submission contact. If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact us.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
ru: <p><strong>Спасибо вам за подачу реферата.  ID вашего реферата - [:sid:].  Запишите этот номер и используйте его при любом взаимодействии с нами.</strong></p>
    
    <p><strong>Ниже приведена отправленная информация. Мы также выслали копию по электронной почте на контактный адрес автора.  Если вы столкнулись с какими-либо проблемами или <em>не</em> получили письмо в течение 24 часов, свяжитесь с оргкомитетом.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:]
ru: ID реферата [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Thank you for your submission to [:OC_confName:].  Below is a copy of the information submitted for your records.
    
    [:fields:]
ru: Спасибо за подачу реферата на [:OC_confName:].  Ниже представлена копия информации, сохранённой для ваших записей.
    
    [:fields:]

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Make Submission button below once.
ru: Проверьте ваши записи и убедитесь, что все заполнено. Когда все готово, один раз нажмите на кнопку "Подать реферат", расположенную ниже.

en: The confirmation email will be sent to:
ru: Письмо с подтверждением будет отправлено по адресу:

en: Make Submission
ru: Добавить реферат

en: Upload File
ru: Загрузить файл

en: File upload is not available
ru: Загрузка файла недоступна

en: Try again
ru: Попробовать снова

en: Please fill in all fields.
ru: Пожалуйста, заполните все поля.

en: The file failed to load.  Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="%2$s">Chair</a>
ru: Невозможно загрузить файл.  Пожалуйста, <a href="%1$s">попробуйте ещё раз</a>.  Если проблема не устраняется, обратитесь в<a href="%2$s">оргкомитет</a>

note: T: %s = submission ID (number)
en: Submission ID %s has been uploaded.
ru: Доклад с ID %s был загружен.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file uploaded
ru: Файл загружен для реферата с ID [:sid:]

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] has been uploaded.
    
    [:error:]
ru: Доклад с ID [:sid:] был загружен.
    
    [:error:]

en: However, we were unable to update the format.
ru: Тем не менее, мы не смогли обновить формат.

en: The file failed to load properly.  Please email it directly to the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">Chair</a>
ru: Не удалось правильно загрузить файл.  Обратитесь в <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">оргкомитет</a>

note: T: File format
en: Format
ru: Формат

en: Withdraw Submission
ru: Отозвать реферат

en: Submission withdraw is not available.
ru: Отзыв реферата невозможен.

en: Your submission has been withdrawn.  If this is not what you intended to do, please contact the Chair.
ru: Ваш реферат был отозван. Если это не то, что вы намеревались сделать, свяжитесь с оргкомитетом.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission Withdraw - ID [:sid:]
ru: Отзыв реферата с ID [:sid:]

en: The submission below has been withdrawn at the author's request.  If you did not intend to withdraw the submission, please reply back.
    
    [:submission:]
ru: Нижеследующий реферат был отозван по просьбе автора. Если вы не намеревались отзывать реферат, свяжитесь с оргкомитетом.
    
    [:submission:]

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
ru: Мы столкнулись с проблемой при отзыве вашего реферата.  Свяжитесь с оргкомитетом.

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
ru: Нажатие кнопки ниже приведет к снятию вашего реферата.

en: Proceed with withdrawing submission?
ru: Продолжить отзыв реферата?

en: New Advocate Assignment(s)
ru: Новое()

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ru: Вам назначены новые рефераты на формирование рекомендаций в системе [:OC_confName:] OpenConf. 
    
    
    [:assignments:]
    
    Спасибо.

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New Reviewer Assignment(s)
ru: Новое(-ые) назначение(-я) на рецензию

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: New assignments have been made for you to review in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
ru: Вам назначены новые рефераты на рецензию в системе [:OC_confName:] OpenConf.
    
    
    [:assignments:]
    
    Спасибо.

en: Download All
ru: Скачать Все

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
ru: Система управления конференцией %s с поддержкой процесса рецензирования

en: Invalid file type
ru: Некорректный тип файла

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
ru: Мы генерируем ZIP архив файлов. Пожалуйста, не закрывайте эту страницу. После того, как ZIP архив создается, вам будет предложено сохранить файл.

en: <a href="%s">Click here</a> to continue processing download.
ru: <a href="%s">Нажмите здесь</a> продолжить загрузку.

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
ru: ZIP архив был создан, а загрузка должна начаться в ближайшее время.

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
ru: Один или несколько файлов не были найдены или слишком большой, чтобы включить в ZIP архиве.

en: If the download does not begin automatically, <a href="%s">click here to download</a>.
ru: Если загрузка не начнется автоматически, <a href="%s">нажмите здесь, чтобы скачать</a>.

en: There are no files available
ru: Там нет файлов доступно

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
ru: Поле %1$s содержит %2$d слов; ограничение составляет %3$s слов.

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
ru: Поле %1$s содержит %2$d символов; ограничение составляет %3$s символов.

note: T: Single quotes (') must be written as \\' for translation of string "X = Delete Author ..."
en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update author fields\nafter deleting/moving them
ru: X = Удалить автора\n+ = Переместить автора выше\n&ndash; = Переместить автора ниже\n\nПримечание: обновляйте отдельные поля автора только один раз,\nкогда выпонены все удаления и перемещения

en: Info
ru: Информация

en: Delete Author
ru: Удалить автора

en: Move Author Up
ru: Переместить автора выше

en: Move Author Down
ru: Переместить автора ниже

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
ru: Достигнуто наибольшее допустимое количество авторов реферата

en: Delete Author %1$d
ru: Удалить автора %1$d

note: T: Single quotes (') must be written as \\' for translation of string "X = Delete Author ..."
en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update individual author fields once\nall deleting and moving has been done
ru: X = Удалить автора\n+ = Переместить автора выше\n&ndash; = Переместить автора ниже\n\nПримечание: обновляйте отдельные поля автора только один раз,\nкогда выпонены все удаления и перемещения

en: click to add more authors
ru: нажмите для добавления авторов

en: Add Author
ru: Добавить автора

en: To add more authors, enable JavaScript and reload page.
ru: Для добавления авторов сделайте доступным JavaScript и презагрузите страницу.

note: T: %1$d = author number, %2$s = topic field short name; %3$s = invalid field value T: %1$d = author number, %2$s = field name, %3$s = field value
en: Author %1$d %2$s field value is invalid: %3$s
ru: Значение поля автора %1$d %2$s некорректно: %3$s

note: T: %1$s = topic field short name; %2$s = invalid field value T: %1$s = field name, %2$s = field value
en: %1$s field value is invalid: %2$s
ru: Значение поля %1$s некорректно: %2$s

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
ru: Поле автора %1$d %2$s содержит %3$d элементов; ограничение составляет %4$s элементов

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
ru: Поле %1$s содержит %2$d слов; ограничение составляет %3$s слов.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
ru: Поле автора %1$d %2$s содержит %3$d слов; ограничение составляет %4$s слов.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
ru: Поле автора %1$d %2$s содержит %3$d символов; ограничение составляет %4$s элементов.

note: T: %1$d = author number, %2$s = field name
en: Author %1$d %2$s field is required
ru: Автор %1$d: необходимо заполнить поле %2$s

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission [:sid:] Withdrawn
ru: Pеферат [:sid:] отозвано

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:sid:] is the numeric submission ID
en: The submission below has been withdrawn and is no longer assigned to you.
    	
    	[:sid:]. [:title:]
ru: Pеферат ниже заявка была отозвана и больше не назначена вам.
    	
    	[:sid:]. [:title:]

note: T: %s = OpenConf
en: %s Home
ru: Домашняя страница %s

note: T: Member Home = Committee Member Home Page (e.g., Reviewer Home Page)
en: Member Home
ru: Домашняя страница участника

en: Update Profile
ru: Обновить профиль

en: Sign Out
ru: Выйти из системы

en: Signed in as: %1$s (%2$d)
ru: Выполнен вход как: %1$s (%2$d)

note: T: %s = OpenConf
en: %s Peer Review and Submission Management System
ru: Система управления конференцией %s с поддержкой процесса рецензирования

note: T: %2s = OpenConf DO NOT REMOVE, ALTER, OR HIDE THIS COPYRIGHT NOTICE
en: Powered by <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>
ru: На базе <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>

en: We have encountered a problem:
ru: Мы столкнулись с проблемой:

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Chair</a>.
ru: Свяжитесь с <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Оргкомитетом</a>.

en: Please contact the system administrator.
ru: Обратитесь к системному администратору.

en: file not available
ru: файл недоступен

en: Completed
ru: Завершёно

en: Assigned
ru: Дата Назначено

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: Reviewer
ru: Рецензент

note: T: Score = review score
en: Score
ru: Рейтинг

en: Program is not available.
ru: Программа недоступна.

en: Links open in a new window
ru: Ссылки откроются в новом окне

en: Mobile Program
ru: Мобильная версия программы

note: T: Checking a box next to a session in the mobile program will highlight it
en: Check to highlight session
ru: Отметьте, чтобы выделить сеанс

note: T: %ss = Authors
en: Authors
ru: Авторы

en: Discussant
ru: Участник дискуссии

en: Sessions
ru: Cессии

en: Talks
ru: Презентации

note: T: Speakers = Presenters - used for mobile app tab, keep short
en: Speakers
ru: Докладчики

en: Search
ru: Поиск

en: Location
ru: Место

en: About
ru: Информация

en: Invalid submission ID or format.
ru: Недопустимый ID  или формат реферата.

en: Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
ru: Пожалуйста, <a href="%1$s">попробуйте ещё раз</a>.  Если проблема остаётся, свяжитесь с <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">членами Программного комитета</a>

en: Unable to verify file upload.
ru: Невозможно проверить загрузку файла.

en: The file failed to load.
ru: Не удалось загрузить файл.

en: However, we were unable to update the database.
ru: Тем не менее, мы не смогли обновить базу данных.

en: Submission ID %s file uploaded
ru: Файл загружен для реферата с ID %s

en: Unable to find submission ID %s
ru: Невозможно найти реферат с ID %s

en: Password entered is not valid for submission ID %s
ru: Введённый пароль для реферата с ID %s некорректен

en: Please have your file ready to upload before clicking the button below.  You will have %d minutes to upload the file once you click the button.
ru: Проверьте, готов ли ваш файл к загрузке, прежде чем нажать на кнопку ниже. После нажатия на эту кнопку вы должны будете загрузить файл в течение %d минут.

en: Select File for Upload
ru: Выберите файл для загрузки

en: CAPTCHA
ru: Защитный код

en: CAPTCHA verification failed
ru: Неправильный защитный код

en: CAPTCHA Check
ru: Проверка защитного кода

en: Unable to open file to check format
ru: Невозможно открыть файл для проверки формата

en: File uploaded does not match format selected
ru: Загруженный файл не соответствует выбранному формату

en: File uploaded does not match format selected.  Please re-check and try again.  If you are unable to upload the file, contact the Chair.
ru: Загруженный файл не соответствует выбранному формату. Пожалуйста, проверьте и попробуйте снова. Если вам не удается загрузить файл, обратитесь к членам оргкомитета.

en: Assign Reviews
ru: Назначить рецензентов

en: This feature is currently disabled
ru: Эта функция в настоящее время отключена

en: Please go back and select at least one submission and one reviewer
ru: Вернитесь назад и выберите хотя бы один реферат и одного рецензента

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
ru: Вы не можете делать назначения для рецензента с ID %d.

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
ru: Доклад с ID %1$d находится в конфликте с рецензентом, имеющим  ID %2$d.

en: You may not make assignments to submission ID %d.
ru: Вы не можете делать назначения для реферата с ID %d.

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
ru: Доклад %1$d уже был назначен рецензенту %2$d.

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
ru: Ошибка при назначении реферата %1$d рецензенту %2$d.

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
ru: Доклад %1$d назначен рецензенту %2$d.

note: T: %1$s = reviewer name; $2$d = reviewer ID
en: Notification sent to %1$s (%2$d)
ru: Уведомление отправлено %1$s (%2$d)

note: T: %1$s = email address (do not change href); %2$s = reviewer name; %3$d = reviewer ID
en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
ru: Невозможно послать уведомление по адресу <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)

en: No submissions are available
ru: Достепные рефераты отстствуют

en: Reviews
ru: Рецензии

en: No reviewers have signed up yet
ru: Ни один рецензент ещё не зарегистрировался

en: Select Submission(s):
ru: Выбрать реферат(-ы)

en: Reviewers
ru: Рецензенты

en: Select Reviewer(s):
ru: Выбрать рецензента(-ов)

en: Tip: Click on ID, Name, or Reviews on the line below to re-sort this list (page will reload)
ru: Подсказка: нажмите на ID, Имя, или Отзывы в строке ниже, чтобы отсортировать этот список (страница перезагрузится)

en: Option(s):
ru: Настройка(-и)

en: Notify Reviewer(s)
ru: Информировать рецензента(ов)

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
ru: флаг уведомления рецензента(ов) о новых назначениях

note: T: [:OC_confName:] is the event name
en: Review(s) for the [:OC_confName:] submission below have been completed:
    
    [:title:]
ru: Рецензирование для pеферат ниже к [:OC_confName:] были завершены:
    
    [:title:]

en: Review(s) Completed
ru: Рецензирование завершено

en: Unassign Reviews
ru: Аннулировать Отзывы

en: Unable to retrieve information
ru: Невозможно восстановить информацию

en: Committee Member
ru: Член оргкомитета

en: No reviews found
ru: Рецензии не найдены

en: Bidding is not open
ru: Страница выбора интересующих рефератов не открыта

en: Invalid submission or bid
ru: Недопустимый реферат или метка выбора

en: Bid saved
ru: Метка выбора сохранена

en: Unable to save bid
ru: Невозможно сохранить метку выбора

en: We were unable to automatically save your bid. This may have been due to your session timing out. Try opening up a new browser window, and signing in once again. Then revisit this window and click the Save Bid button below.
ru: Системе не удалось автоматически сохранить вашу метку выбора. Это могло быть вызвано прерыванием вашего сеанса работы. Попробуйте открыть новое окно браузера и войти в систему ещё раз. Затем вернитесь к этому окну и нажмите на кнопку "Сохранить метку выбора", расположенную ниже.

en: We were unable to automatically save your bid (reason: %1$s).<br />Please use the Save Bids button below.
ru: Системе не удалось автоматически сохранить вашу метку выбора (по причине %1$s).<br />Пожалуйста, воспользуйтесь кнопкой "Сохранить метки выбора", расположенной ниже.

note: T: Bidding = reviewer bidding of submission for review
en: Bidding
ru: Выбор интересующих рефератов

en: Bids saved
ru: Метки сохранены

en: <strong>Instructions:</strong> Select your bids from the pop-up menus in the Bid column, then click the <em>Save Bids</em> button at bottom.
ru: <strong>Инструкции:</strong> Выберите ваши метки из выпадающих списков в столбце "Метка выбора", затем нажмите кнопку <em>"Сохранить метки выбора"</em>, расположенную ниже.

en: Legend:
ru: Легенда:

en: All
ru: Все

en: Filter
ru: Фильтр

en: Bid
ru: Метка выбора

en: view abstract
ru: показать аннотацию

en: Save Bids
ru: Сохранить метки выбора

en: Bid on Submissions
ru: Отметить заинтересовавшие вас рефераты

note: T: Bid options
en: In Conflict
ru: Конфликт интересов

en: Low / No Expertise
ru: Низкая / не являюсь экспертом

en: Medium / Topic Knowledge
ru: Средняя / Обладаю базовыми знаниями

en: High / Very Interested
ru: Высокая / Очень заинтересован(-а)

note: T: %1$d-%2$d = range of letters allowed (e.g., 5-50)
en: %1$d-%2$d characters: letters, numbers, @, period (.), hyphen (-)
ru: %1$d-%2$d символов: буквы, цифры, @, точка (.), дефис (-)

en: %d or more characters (any)
ru: %d или более символов (любых)

en: Email me a copy of this review
ru: Послать мне копию этой рецензии по электронной почте

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
ru: Полезно для ваших собственных записей или в случае, если во время обновления возникнут какие-то ошибки.

en: Note that if your session times out, you will not receive an email; instead you should log back in right away to recover the review.
ru: Обратите внимание, что если ваша сессия завершилась, вы не получите письмо по электронной почте, вместо этого вы должны снова войти в систему прямо сейчас, чтобы восстановить рецензию.

en: I have completed the review
ru: Я завершил(-а) работу над рецензией

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
ru: Выберите эту опцию, когда закончите рецензирование данного реферата. Она используется только для отслеживания того, сколько просроченных рецензий осталось. Вы по-прежнему сможете изменить эту рецензию вплоть до даты окончания рецензирования.

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: Discussions are closed
ru: Обсуждения закрыты

en: You do not have permission to access the discussion
ru: У вас нат прав для доступа к дискуссии

en: On
ru: Включить

en: Off
ru: Выключить

en: Advocate
ru: Член программного комитета

en: Notification:
ru: Уведомление:

en: sort by score
ru: сортировать по рейтингу

en: reverse sort order
ru: обратный порядок сортироваки

en: click to reverse sort order
ru: нажмите для сортировки в обратном порядке

en: sort by last posting time
ru: сортировать по времени последнего опубликования

en: Last Post
ru: Последнее сообщение

en: sort by Submission ID
ru: сортировать по ID реферата

en: Posts
ru: Сообщения

en: Go to first new post
ru: Перейти к первому новому сообщению

en: Review must be completed prior to accessing discussion
ru: Переход к обсуждению возможен только по заверщении работы над рецензией

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s.  The time now is %2$s
ru: Часовой пояс UTC %1$s. Текущее время %2$s

en: Discussion Threads
ru: Ветви дискуссий

en: Discussion Options
ru: Настройки обсуждения

en: Options saved
ru: Настройки сохранены

en: Email Notification:
ru: Уведомление по электронной почте:

en: Receive email notification whenever a post is made for a submission you are assigned to
ru: Получать уведомления по электронной почте всякий раз, когда появляется новое сообщение по реферату, на который вы назначены

en: Save Options
ru: Сохранить настройки

en: Post Comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment needs to include some text
ru: Комментарий должен содержать текст

en: Discussion Post Notification
ru: Уведомление о сообщении в дискуссии

en: A new post has been made in the discussion of submission:
ru: Появилась новая запись в дискуссии о реферате:

en: If you are already signed into OpenConf, you may view and reply to the post at:
ru: Если вы уже вошли в OpenConf, вы можете просмотреть и ответить на сообщение по адресу:

en: Note that if the above web address is broken across multiple lines, you will need to copy/paste into one line.
ru: Заметим, что если строка веб-адреса, представленная выше, разбивается на несколько строк, вы должны будете скопировать и вставить их в одну строку.

en: The post follows below.
ru: Сообщение следует ниже.

note: T: %s = Chair
en: Chair
ru: Председатель

en: All Threads
ru: Все темы

en: Submission ID %d Discussion
ru: Обсуждение реферата с ID %d

en: Preview Post
ru: Предварительный просмотр сообщения

en: Preview Comment
ru: Предварительный просмотр комментария

note: T: %d = review/program committee member ID
en: Member ID %d
ru: ID участника %d

en: No comments have been posted yet.
ru: Комментарии пока отсутствуют.

en: Add a Comment
ru: Добавить комментарий

en: Invalid thread ID
ru: Недопустимый ID ветви

en: Discussions are currently closed
ru: Обсуждение в настоящее время закрыто

en: Please complete your review first
ru: Сначала завершите свою рецензию

en: Unable to retrieve upload file types
ru: Невозможно восстановить типы загружаемых файлов

en: Please go back and check that the correct submission ID and password were entered.
ru: Вернитесь и проверьте правильность введённых ID реферата и пароля.

note: T: Do not translate "Copyright Submission"
en: When you click on the <em>Copyright Submission</em> button below, you will be redirected to an IEEE server to process your copyright submission.
ru: При нажатии на кнопку <em>"Отправка информации о правообладателе"</em> ниже вы будете перенаправлены на сервер IEEE для отправки информации о правообладателе.

en: Sign In
ru: Войти

en: Submit Copyright
ru: Отправить информацию о правообладателе

en: Unable to retrieve upload file type
ru: Невозможно восстановить тип загружаемого файла

en: Upload Type
ru: Тип загрузки

en: Go
ru: Перейти

en: File type
ru: Тип файла

en: Invalid file type selected
ru: Выбран некорректный тип файла

note: T: File Type (not format) T: Type = Submission Type (e.g., paper, poster)
en: Type
ru: Тип

en: There are no files available for viewing
ru: Нет доступных файлов для просмотра

en: Reviewers are not permitted access to this file type
ru: Рецензентам не разрешен доступ к файлам данного типа

en: Unable to retrieve file type
ru: Невозможно восстановить тип файла

en: File type access is not available
ru: Доступ к типу файла невозможен

en: File is not available
ru: Файл недоступен

note: T: %s = submission ID (number)
en: Submission ID %s file upload.
ru: Файл загружен для реферата с ID %s.

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Submission ID [:sid:] file upload
ru: Файл загружен для реферата с ID [:sid:]

en: The file failed to load
ru: Не удалось загрузить файл

en: The file failed to load properly
ru: Не удалось загрузить файл

en: Return to form
ru: Bернуться к форме

en: Total upload limit for this form is %s.
ru: Общий лимит загрузки для этой формы составляет %s.

en: Upload Files
ru: Загрузить файлы

en: Billing Address
ru: Платежный адрес

en: Card Number
ru: Номер карты

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
ru: 3 значного кода на обратной стороне кредитной карты, или 4 цифры на передней панели для AmEx

en: Card Code (CVV)
ru: Код доступа

en: Card Expiration
ru: Действия карты

en: Total
ru: Общий

en: Make Payment
ru: Производить оплату

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

note: T: Check = bank check (used for payment)
en: Check
ru: Банковский чек

note: T: Bank Transfer = wire transfer (used for payment)
en: Bank Transfer
ru: Банковское перечисление

en: Copyright&copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
ru: Copyright &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: View Proceedings
ru: Показать сборник рефератов

en: Proceedings
ru: Сборник трудов

en: Unable to retrieve submissions
ru: Невозможно восстановить рефераты

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

en: Proceedings are not available
ru: Сборник трудов недоступен

en: Please select proceedings to view:
ru: Пожалуйста, выберите сборник трудов для просмотра:

en: Submission Summary
ru: Сводная информация о реферате

en: Submission summary is not available
ru: Сводная информация о реферате недоступна

en: Invalid proceedings selection
ru: Неверный выбор сборника трудов

en: Invalid submission ID
ru: Недопустимый ID реферата

en: Submission is not available
ru: Доклад недоступен

en: File viewing is not available
ru: Просмотр файла недоступен

note: T: Online event program
en: Program
ru: Программа

note: T: Session moderators and paper discussants
en: Session Chairs and Discussants
ru: Президент сессия и Участники дискуссии

note: T: Session Moderators
en: Session Chairs
ru: Президент сессия

note: T: Paper Discussants
en: Discussants
ru: Участники дискуссии

en: Program Preview
ru: Предварительный просмотр программы

en: Enter keycode below and click the <em>Preview</em> button to preview the program.  Access to some program features may be limited.
ru: Введите секретный код ниже и нажмите на кнопку <em>"Предварительный просмотр"</ EM> для предварительного просмотра программы. Доступ к некоторым функциям программы конференции может быть ограничен.

en: Keycode
ru: Секретный код

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: No program sessions were selected.
ru: Ни одной секции не было выбрано.

en: The program is not ready yet
ru: Программа ещё не готова

note: T: %s = conference short name
en: My %s Program
ru: Моя %s программа

en: add to calendar
ru: добавить в календарь

en: Unable to retrieve session presentation authors
ru: Невозможно восстановить авторов презентаций для секции

en: Unable to retrieve session presentations
ru: Невозможно восстановить презентации секции

en: Session Info
ru: Информация о секции

en: Program is not available
ru: Программа недоступна

en: Full Program
ru: Полная программа

en: Session is not available
ru: Секция недоступна

en: Time Zone
ru: Часовой пояс

note: T: Set = button to Set desired language if JavaScript is disabled
en: Set
ru: Установить

en: If you would like to create a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the Create My Program button at the bottom of the page.  You may then save or print your personalized program through your browser.
ru: Если вы хотели бы создать вашу индивидуальную программу, установите флажок рядом с секциями, в работе которых вы хотели бы участвовать, и нажмите кнопку "Создать мою программу" в нижней части страницы. Вы можете сохранить или распечатать вашу индивидуальную программу через ваш браузер.

en: Session Chair
ru: Президент сессия

note: T: Create My Program is a button used to create a personalized conference program
en: Create My Program
ru: Создать мою программу

en: At-a-Glance Program
ru: Краткая программа

en: Have a keycode?
ru: У вас есть секретный код?

en: This submission may not be viewed
ru: Этот реферат не может быть просмотрен

en: Email everyone in the above session
ru: Отправляйте по электронной почте всем в предыдущем

en: No assignments found
ru: Не найдено ни Задания

en: Your profile has been updated.
ru: Профиль был обновлён.

en: Other
ru: Другое

en: Invalid credentials
ru: Недопустимый полномочия

en: Your consent is required and is subject to our Privacy Policy linked above.
ru: Ваше согласие необходимо и зависит от нашей Политики конфиденциальности.

en: A request has been received to reset the password for an account with %s.  Please follow the link below to set a new password.  If you did not make this request, you may ignore this message.
ru: Запрос был получен для сброса пароля для учетной записи с %s. Пожалуйста, следуйте гиперссылку ниже, чтобы установить новый пароль. Если вы не сделать эту просьбу, вы можете проигнорировать это сообщение.

en: A message has been sent to your email address with a link to reset the password.
ru: Сообщение было отправлено на ваш адрес электронной почты с гиперссылкой на сброс пароля.

en: Account Type
ru: Тип Аккаунта

en: If you do not have a password, enter your email address and click the "Reset Password" button
ru: Если у вас нет пароля, введите свой адрес электронной почты и нажмите "Изменить пароль" кнопку

en: View Assignments
ru: Посмотреть Задания

en: Invalid program request
ru: Неверный запрос программы

en: Reviewer Comments
ru: Комментарии рецензента

en: There are no reviewer comments as of yet
ru: Пока ещё нет никаких комментариев от рецензента

en: Author Rebuttal
ru: Ответ автора на рецензию

en: Submit Rebuttal
ru: Отправить ответ на рецензию

en: A rebuttal entry has already been submitted
ru: Ответ на рецензию уже был отправлен ранее

en: Your rebuttal has been recorded.
ru: Ваш ответ на рецензию записан.

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
ru: Автора сделал следующий ответ на рецензию:

en: We could not record your rebuttal.  It is displayed above so you may copy it and try again
ru: Не удалось записать ваш ответ на рецензию. Он отображается вверху, поэтому вы можете скопировать его и попробовать еще раз

en: Your rebuttal appears to be blank
ru: Ваш ответ на рецензию пуст

en: Request invalid
ru: Неверный запрос

en: See Reviewer Comments
ru: Показать комментарии рецензента

en: No author rebuttal
ru: Нет ответов автора на рецензию

en: All Rebuttals
ru: Все комментарии авторов

en: Rebuttals
ru: Ответы на рецензии

en: You are not assigned to this submission
ru: Вы не назначены для этого реферата

en: Your follow-up input is blank.
ru: Ваше дополнение пусто.

en: You may only submit a follow-up comment once.
ru: Вы можете только однажды отправить дополнение.

en: Your follow-up has been recorded.
ru: Ваше дополнение было записано.

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
ru: Рецензент сделал следующий комментарий на ответ автора на рецензию:

en: Rebuttal not found
ru: Ответ на рецензию не найден

en: Your Follow-up:
ru: Ваше дополнение:

en: Submit Follow-up
ru: Отправить дополнение

en: View Reviewer Comments
ru: Показать комментарии рецензента

en: Rebuttal Update
ru: Обновление ответа на рецензию

en: No rebuttal made
ru: Не сделано ни одного ответа на рецензию

en: No reviewers have provided follow up comments
ru: Ни один рецензент не представил дополнительные комментарии

en: Reviewer Follow-up:
ru: Дополнение рецензента:

en: Responses
ru: Ответы

en: Rebuttal
ru: Ответ на рецензию

en: view and respond to rebuttal
ru: посмотреть ответ автора на рецензию и ответить на него

en: View Review Files
ru: Показать файлы рецензий

en: Reviewer ID is invalid.
ru: Некорректный ID рецензента.

en: Unable to process request
ru: Невозможно обработать запрос

en: Session expired.  Please <a href="%s">sign in</a> again.
ru: Сессия истекла.  Пожалуйста, <a href="%s">войдите в систему</a> снова.

en: Unable to setup session to view review files
ru: Невозможно установить сессию для просмотра файлов рецензий

en: Unable to retrieve review files
ru: Невозможно восстановить файлы рецензий

en: There are no review files available for viewing
ru: Нет доступных файлов рецензий для просмотра

en: Select review file
ru: Выбрать файл рецензии

en: You will have one hour from the time you sign in to retrieve review files.  After one hour, you will need to sign in again.
ru: У вас будет один час с момента входа в систему для получения файлов рецензий. Через час вам необходимо будет войти в систему снова.

en: Review File
ru: Файл рецензии

en: Upload Review Files
ru: Загрузить файлы рецензий

en: Upload Review File
ru: Загрузить файл рецензии

en: Reviewer file upload is closed
ru: Загрудка файлов рецензентами закрыта

en: You do not have any submissions assigned
ru: Вам не назначено ни одного реферата

en: Unable to store file
ru: Невозможно разместить файл

en: Unable to update format.  Try again or notify Chair.
ru: Невозможно обновить формат. Попробуйте ещё раз или обратитесь в оргкомитет.

en: Submissions assigned for review:
ru: Доклады, назначенные на рецензирование:

en: Upload a submission review file
ru: Загрузить файл рецензии на реферат

en: Re-uploading a review file for a submission will replace the existing file.
ru: Перезагрузка файла рецензии заменит существующий файл.

en: Shepherd Comments
ru: Пастух комментарии

en: Shepherding is closed
ru: Функция пастух закрыта

en: View Shepherd Comments
ru: Просмотр комментариев пастыря

en: Note: Session times out after %d minutes of inactivity
ru: Примечание: Сеанс работы автоматически завершается после %d минут простоя

en: Shepherd
ru: Пастух

note: T: %1$s = UTC offset (e.g., -0400); %2$s = time
en: All times are UTC %1$s. This web page was last loaded at %2$s.
ru: Часовой пояс UTC %1$s. Последний раз эта веб-страница загружалась в %2$s.

en: Submissions
ru: Доклады

en: Unable to update format.  Try again or contact us.
ru: Невозможно обновить формат. Попробуйте еще раз или свяжитесь с нами.

en: New Post
ru: Новый комментарий

en: A new post has been made to the discussion of submission:
    				
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]
ru: Добавлен новый комментарий к обсуждению доклад:
    				
    [:sid:]. [:title:]
    
    - - - - - - -
    
    [:commentorfile:]
    
    - - - - - - -
    
    [:url:]

en: Shepherd %d
ru: Пастух %d

en: Session timed out
ru: Время сеанса истекло

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Initiate Submission button below once.
ru: Проверьте ваши записи и убедитесь, что все заполнено. Когда все готово, один раз нажмите на кнопку Инициировать Подчинение, расположенную ниже.

en: Initiate Submission
ru: Инициировать Подчинение

en: Transaction Failed
ru: Ошибка транзакции

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
ru: Ваш платеж прошел успешно, однако мы были не в состоянии предоставить вам ID платежа

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
ru: Перенаправление ... Нажмите <a href="%s">здесь</a> Если страница не обновляется автоматически через 10 секунд.

en: Your payment could not be verified.  Please contact us for further assistance.
ru: Ваш платеж не может быть проверен. Пожалуйста, свяжитесь с нами для получения дополнительной помощи.

en: The transaction failed for the following reason(s):
ru: Сделка не удалось по следующим причинам:

en: Submission Fee
ru: Стоимость подачи

en: Payment Type
ru: Вид оплаты

en: Submission Information
ru: Информация о сделке

en: Payment Information
ru: Информация об оплате

en: Language
ru: Язык

en: Please check back
ru: Пожалуйста, проверьте

en: Review and Program Committees
ru: Рецензенты и члены программного комитета

en: Sign Up
ru: Зарегистрироваться

en: Enter
ru: Вход

en: Committee sign-in is closed
ru: Вход в систему членов оргкомитета закрыт

en: This website uses cookies to provide essential services only.
ru: Этот сайт использует куки для предоставления только необходимых услуг.

en: Recommendation
ru: Рекомендация

en: Committee Comments
ru: Комментарии членов оргкомитета

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
ru: Для всех рефератов должны быть указаны причины, которые могут помочь нам определить, что делать, если рецензенты выскажут полярные мнения.

en: You are not listed as being on the program committee
ru: Вы не внесены в список членов программного комитета

en: Submit Recommendation
ru: Отправить рекомендацию

en: Email Reviewers
ru: Написать рецензенту по электронной почте

en: This submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.  Below is the information provided.  If you were attempting to submit a review, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s">try again</a>.  If the problem persists, please contact the Chair.
ru: Подача реферата не удалась вследствие нашей проверки безопасности, возможно, из-за того, что вы выполнили повторный вход в систему, или из-за третьей стороны, перенаправившей вас сюда. Ниже предоставлена подробная информация. Если вы пытались оставить рецензию, распечатать эту информацию или скопировать и вставить её в новый документ, то <a href="%s"> попробуйте еще раз </ a>. Если проблема не устранена, свяжитесь с оргкомитетом.

en: Recommendation has been submitted.
ru: Рекомендация отправлена.

en: Return to Recommendation
ru: Вернуться к Pекомендация

en: An account for the email address entered already exists.  Would you like to <a href="%1$s">Sign In</a> or <a href="%2$s">Recover Username</a>?
ru: Учётная запись для данного адреса электронной почты уже существует.  Вы желаете <a href="%1$s">войти в систему</a> или <a href="%2$s">восстановить имя пользователя</a>?

note: T: $1$d and $2$d = range of characters permitted (e.g., 5 and 50)
en: Username must be between %1$d and %2$d characters: letters, numbers, period, hyphen, @
ru: Имя пользователя должно включать от %1$d до %2$d символов: буквы, цифры, точка, дефис, @

en: Username is already taken; select a different username (or <a href="%s">Sign In</a> if you already registered)
ru: Данное имя пользователя уже занято; выберите другое (или <a href="%s">войдите в систему</a>, если вы уже зарегистрированы)

note: T: %d = number of characters
en: Password must be at least %d characters
ru: Пароль должен состоять как минимум из %d символов

en: Personal Info
ru: Личная информация

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
ru: Для упрощения процесса определения рецензента для вашего доклада, пожалуйста, выберите область(и), наиболее близкие к вашему докладу

en: Comments to Chair
ru: Комментарии для оргкомитета

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Account
ru: Учётная запись

en: Download
ru: Скачать

en: Email Username
ru: Имя пользователя электронной почты

note: T: %s = conference short name (e.g., CONF2012)
en: Your username for accessing the %s OpenConf system is:
ru: Ваше имя пользователя доя доступа к системе %s OpenConf:

en: Username Recovery
ru: Восстановление имени пользователя

en: We have emailed your username.  Once you receive it, you may <a href="%s">sign in here</a>.
ru: Мы отправили вам ваше имя пользователя по электронной почте.  Как только вы его получите, вы сможете <a href="%s">войти в систему здесь</a>.

en: Please enter the email you registered with below
ru: Введите ниже адрес E-mail, под которым вы зарегистрировались

en: View Submissions
ru: Показать рефераты

en: Settings prohibit viewing additional submission information
ru: Настройки запрещают просмотр дополнительной информации о реферате

en: No submissions have been made yet.
ru: Пока не было отправлено ни одного реферата.

en: Note: <b>bold</b> submission titles indicate ones assigned to you
ru: Примечание: выделенные жирным названия рефератов обозначают назначенные вам рефераты

en: view
ru: посмотреть

en: There are no submissions available for you to view.
ru: У вас нет доступных рефератов для просмотра.

en: File Retrieval
ru: Получение файла

note: T: %s = filename (e.g., 1.pdf)
en: Invalid submission file: %s
ru: Недопустимый файл реферата: %s

en: You appear to have a conflict with this submission
ru: Похоже, что у вас возник конфликт интересов с этим рефератом

en: You do not have permission to retrieve this submission
ru: У вас нет разрешения для получения этого реферата

en: Your session timed out prior to your submission being completed.  Would you like to submit it now?
ru: Ваша сессия завершилась до завершения отправки реферата. Хотите отправить его сейчас?

en: Submit
ru: Отправить

en: Email does not match username.
ru: E-mail не соответствует имени пользователя.

en: You may change this password at any time by signing in to the OpenConf system and updating your profile.
ru: Вы можете изменить этот пароль в любое время, войдя в систему OpenConf и обновив ваш профиль.

en: We have emailed you a new password.  Once you receive it, please <a href="%s">sign in</a> and change it.
ru: Мы отправили вам новый пароль по электронной почте.  Как только вы получите его, пожалуйста <a href="%s">войдите в систему</a> и измените его.

en: We have reset your password, but have been unable to email it to you.  Please contact the administrator.
ru: Мы переустановили ваш пароль, но не смогли отправить его к вам. Пожалуйста, обратитесь к администратору.

en: Please enter your username and the email you registered with below
ru: Пожалуйста, введите ниже своё имя пользователя и адрес E-mail, под которым вы зарегистрировались

en: forgot username?
ru: забыли имя пользователя?

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
ru: Отклонить: Содержание реферата не подходит для  данной конференции или имеет мало достоинств

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
ru: Скорее всего, отклонить: Имеются существенные недостатки в содержании или работа очень плохо написана

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
ru: Скорее отклонить, чем принять: у работы имеются недостатки, для исправления которых потребуются существенные усилия; содержание работы уже хорошо освещено в литературе

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
ru: Скорее принять, чем отклонить: работа имеет свои плюсы, но точность, ясность, полнота и / или стиль изложения могут и должны быть улучшены

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
ru: Принять: содержание, подача и стиль написания соответствуют профессиональным нормам; внесение улучшений может оказаться целесообразным, но работа приемлема и в нынешнем варианте

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
ru: Безусловно принять: одна из лучших работ. Какие-либо меры по улучшению могут быть предприняты по желанию автора

en: Submission Categorization
ru: Категория реферата

en: Category
ru: Категория

en: Highly theoretical
ru: Очень теоретическая работа

en: Tends towards theoretical
ru: В большей степени теоретическая работа

en: Balanced theory and practice
ru: Баланс между теорией и практикой

en: Tends toward practical
ru: В большей степени практическая работа

en: Highly practical
ru: Очень практическая работа

en: Overall Value Added to the Field
ru: Совокупное значение добавлено к полю

en: Value
ru: Значение

en: Check as many as appropriate
ru: Проверьте столько, сколько необходимо

en: New information
ru: Новая информация

en: Valuable confirmation of present knowledge
ru: Ценное подтверждение известных знаний

en: Clarity to present understanding
ru: Достаточно прозрачно для понимания

en: New perspective, issue, or problem definition
ru: Новый взгляд, вопрос или постановка задачи

en: Not much
ru: Немного

en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
ru: Уровень знакомства рецензента с сутью вопроса

en: Familiarity
ru: Знакомство

en: Relates to the confidence you have in your review
ru: Относится с доверием к вашему отзыву

en: Low
ru: Низкий

en: Moderate
ru: Умеренный

en: High
ru: Высокий

en: Is this submission a candidate for the best submission award
ru: Этот доклад является кандидатом на приз за лучший реферат

en: Best Sub.
ru: Лучший реферат

en: Unsure
ru: Нет уверенности

en: Is the submission length appropriate
ru: Является ли размер реферата допустимым

en: Length
ru: Длина

en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
ru: Если в процессе чтения реферата вы поняли, кто его автор, насколько этот реферат отличается от ранее представленных рефератов того же автора на ту же тему? То есть является ли данная работа небольшой модификацией предыдущих с небольшим коичеством новой информации

en: Prior Work Diff.
ru: Отличается от предыдущих работ

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
ru: Мы используем эти предложения для адресации рефератов на секции конференции , но не при решении о возможности принятия реферата для участия в конференции.

en: Totally or largely different from other submissions
ru: Полностью или в значительной степени отличается от других рефератов

en: Moderately different from other submissions
ru: Умеренно отличается от других рефератов

en: Totally or largely identical to other submissions
ru: Полностью или в значительной степени идентичен другим рефератам

en: Don't know
ru: Не знаю

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
ru: Которая из следующих секций наиболее подходит для этого реферата

en: Session(s)
ru: Секция(-и)

en: Comments for the Authors
ru: Комментарии для авторов

en: Author Comments
ru: Комментарии автора

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
ru: Конструктивные комментарии автора(-ов) приветствуются.

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
ru: Комментарии для программного комитета (авторы не будут видеть их)

en: PC Comments
ru: Комментарии членов программного комитета

en: Review
ru: Рецензия

note: T: [:sid:] is the numeric submission ID
en: Review of submission [:sid:]
ru: Рецензирование реферата [:sid:]

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:sid:] is the numeric submission ID
en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:] submitted to [:OC_confName:].  Note that you will receive this email even if an error occurred during submission.
    
    [:fields:]
ru: Ниже представлена копия вашей рецензии для реферата с номером [:sid:], отправленная [:OC_confName:].  Обратите внимание, что вы получите это письмо, даже если во время подачи произойдёт ошибка.
    
    [:fields:]

en: We were unable to send copy of the review via email
ru: Мы не смогли отправить копию рецензии по электронной почте

en: Your review has not been saved.
ru: Ваш отзыв не был сохранен.

en: Unable to add sessions
ru: Невозможно добавить тематические направления

en: Review has been submitted.
ru: Рецензия отправлена.

en: However as not all required questions were answered, the review was not marked as completed.
ru: Однако, поскольку не на все необходимые вопросы были даны ответы, рецензия не была отмечена как завершенная.

en: Return to Review
ru: Вернуться к рецензии

note: T: Member = Committee Member -- see "Member Home" string
en: Return to Member home page
ru: Вернуться на главную страницу члена программного комитета

en: TIP: Use a local text editor to write your review, and then select/copy the information below.  This way, in case of a network outage, you won't lose the review.
ru: Совет: Используйте локальный текстовый редактор для написания рецензии, а затем скопируйте оттуда информацию. Таким образом, в случае отключения сети или при каких-либо других проблемах вы не потеряете текст рецензии.

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away to recover the review.
ru: Обратите внимание, что если ваша сессия завершилась, вы не получите письмо по электронной почте, вместо этого вы должны снова войти в систему прямо сейчас, чтобы восстановить рецензию.

en: Submit Review
ru: Отправить рецензию

en: Sample Review Form - Fill in and submit review by clicking the submission title on main reviewer page
ru: Образец формы рецензии - заполните и отправьте отзыв, нажав на название реферата на главной странице рецензента

en: Should your session timeout while filling out this review, log back in right away as we may be able to recover your review.
ru: Если ваш сеанс работы завершился во время заполнения этой рецензии, войдите снова, тогда мы сможем восстановить вашу рецензию.

en: Sample Review
ru: Пример рецензии

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Either the submission does not exist, or you have not been assigned it for review.  If this is in error, please contact the <a href="mailto:%s?subject=Review error">Chair</a>.
ru: Либо реферата не существует, либо вы не были назначены на его рецензирование. Если это ошибка, свяжитесь с  <a href="mailto:%s?subject=Review error">оргкомитетом</a>.

en: Submissions to Review:
ru: Доклады для рецензирования:

en: You do not have any submissions to review.
ru: У вас нет ни одного реферата на рецензировании.

en: A <a href="%s" target="_blank">blank review form</a> (that opens in a separate window) is available for you to print out if you prefer writing it out before typing it in.
ru: <a href="%s" target="_blank">Пустая форма рецензии</a> (открывающаяся в отдельном окне) доступна для печати, если вы предпочитаете написать рецензию прежде, чем вводить её в форму.

en: Review completed
ru: Рецензирование завершено

en: Review not yet completed
ru: Рецензирование ещё не завершено

en: Title - click for review form
ru: Название - нажмите для активации формы рецензии

en: review form for submission ID %d
ru: форма рецензии для реферата с ID %d

en: Delete Review Assignments
ru: Удаление присвоений Обзор

en: Delete review data and unassign review(s)?
ru: Удалить обзор данных и обзор уберите привязку?

en: Submissions to Advocate:
ru: Доклады для формирования рекомендаций:

en: You do not have any submissions to advocate.
ru: Вам не назначено ни одного реферата на формирование рекомендаций.

note: T: Recom. = Recommendation (e.g., Accept, Reject) [abbreviate if possible]; Score = Average reviews score
en: Recom.
ru: Рекомендация

en: Title - click for recommendation form
ru: Название - нажмите для активации формы рекомендации

en: see reviews and make recommendation for submission ID %d
ru: посмотреть рецензии и дать рекомендацию по реферату с ID %d

en: Submission ID %d was not found
ru: Доклад с ID %d не найден

en: You do not have permission to see the reviews for this submission
ru: У вас нет доступа для просмотра рецензий на данный реферат

en: Submission ID %s
ru: ID реферата %s

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Username and/or password not valid.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please <a href="../author/contact.php">contact the Chair</a>.
ru: Имя пользователя и/или пароль недействительны.  Повторите попытку.  Если у вас продолжаются проблемы со входом в систему, свяжитесь с <a href="../author/contact.php">оргкомитетом</a>.

note: T: Use care with href - "mailto" and "subject" should not be translated
en: Incorrect username or password.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please contact the <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">Chair</a>.
ru: Неверное имя пользователя или пароль. Повторите попытку. Если у вас продолжаются проблемы со входом в систему, свяжитесь с <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">оргкомитетом</a>.

en: Incorrect username or password.  Please try again below or <a href="%s">click here to reset your password</a>.
ru: Неверное имя пользователя или пароль.  Повторите попытку ещё раз ниже или <a href="%s">нажмите здесь для переустановки вашего пароля</a>.

en: If you click the "<em>forgot</em>" links, we will be glad to help you out.
ru: Если вы нажмёте на ссылку "<em>Забыл</em>", мы будем рады вам помочь.

en: Your session has timed out or you did not sign in properly.  Please sign in again.
ru: Ваша сессия завершилась или вы не вошли в систему должным образом. Войдите в систему снова.

en: It appears you were filling out a review form -- by signing back in right now with the same username, you will have the option to save the review.
ru: Похоже, вы заполняли форму рецензии  &#8211;  войдя в систему прямо сейчас с тем же именем пользователя, вы будете иметь возможность сохранить рецензию.

en: Committee Signup
ru: Регистрация членов оргкомитета

en: You already appear to be signed into a committee account.  Please <a href="%s">sign out</a> first before trying to create a new account.
ru: Кажется, вы уже вошли в учётную запись члена программного комитета.  Прежде чем начать попытку создания новой учётной записи, осуществите <a href="%s">выход из системы</a>.

en: Program Committee Signup
ru: Регистрация члена программного комитета

en: Committee sign-up is closed
ru: Регистрация членов оргкомитета закрыта

en: Program Committee
ru: Программный комитет

en: Reviewer Committee Signup
ru: Регистрация члена комитета рецензентов

en: Review Committee
ru: Комитет рецензентов

en: The keycode entered is incorrect.  Please click on the Back button to try again.  If you are still unable to access the committee sign up page, please contact the Chair.
ru: Секретный код введён неверно. Нажмите на кнопку "Назад", чтобы повторить попытку. Если вы все еще не имеете доступа к странице регистрации члена оргкомитета, свяжитесь с оргкомитетом.

en: Thank you for signing up.   We have emailed you a confirmation with your information.
ru: Спасибо за регистрацию. Мы послали вам электронное сообщение с подтверждением вашей информации.

note: T: Use care when translating the href - "mailto" and "subject" are not translated.  %2%s = event short name (e.g., CONF2012)
en: If you have any questions, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">Chair</a>
ru: Если у вас есть какие-либо вопросы, свяжитесь с <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">оргкомитетом</a>

note: T: [:OC_confName:] is the event name; [:committee:] will be either "Program Committee" or "Review Committee"; [:OC_pcemail:] is an email address
en: Thank you for signing up for the [:OC_confName:] [:committee:].  Below is the information you provided.  If you have any questions, please contact [:OC_pcemail:] or reply to this email.
    
    [:fields:]
ru: Спасибо за регистрацию на [:OC_confName:] [:committee:].  Ниже показана предоставленная вами информация.  Если у вас есть какие-либо вопросы, свяжитесь по адресу [:OC_pcemail:] или ответьте на это письмо.
    
    [:fields:]

en: Reviewer ID
ru: ID Рецензент

en: Your profile has been successfully updated.  <a href="%s">Return to the main Committee page</a>.
ru: Ваш профиль был успешно обновлён. <a href="%s">Вернуться на главную страницу члена программного комитета</a>.

en: Committee Member Profile Updated
ru: Профиль члена оргкомитета обновлён

en: Your profile has been updated.  The submitted information follows below:
    
    [:fields:]
ru: Профиль был обновлён.  Отправленная информация приведена ниже:
    
    [:fields:]

en: Current password is not correct
ru: Текущий пароль некорректен

en: Make the changes you want below, then enter your password for verification and click the <em>Update Profile</em> button at the bottom.
ru: Внесите ниже желаемые изменения, затем введите пароль для верификации и нажмите на кнопку <em>Обновить профиль</em> в нижней части страницы.

en: Enter your current password and click the <em>Update Profile</em> button
ru: Введите ваш текущий пароль и затем нажмите кнопку <em>"Обновить профиль"</em>

en: Current Password
ru: Текущий пароль
